Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
986 'kez okundu.
2012-04-30
3 MAYIS 1944 VE TÜRKÇÜLER GÜNÜ

        II. Dünya Harbinin yaşandığı   devletimiz askerî güç ve teçhizat bakımından zayıf ve Anadolu insanının fakru zaruret içerisinde olduğu bir dönemde  Tek Parti iktidarının verdiği yetkilerle ülkemizde tam bir diktatörlük yaşanıyordu.

        Almanların, Sovyetler karşısında yenilmesi Türkiye’deki aşırı solcuları  iyice şımartmış idi. 

        Devletin en kritik makamları aşırı solcularca işgal  ediliyor, Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel  bunları  bakanlığın önemli mevkilerine getiriyordu.  

        Büyük Türkçü Hüseyin Nihal Atsız, Orhun Dergisinde dönemin Başbakanı  Şükrü Saraçoğlu’na, 1 Mart ve 1 Nisan 1944’de olmak üzere  iki açık mektup kaleme alarak  devletin içine sızmaya çalışan aşırı socuların  Moskova ile olan irtibatlarını  ve bunlara karşı tedbir alınmasını belirtmektedir. Bunların içinde Sabahattin Ali de vardır   Sabahattin Ali, Atsız aleyhine dava açar.  Birinci duruşma büyük izdiham sebebiyle yapılamaz. 2.Duruşma Ankara adliyesinde 3 Mayıs 1944’günüdür.

         O yılların tek parti yönetimi, II. Dünya Harbinin kazananları arasında olan Rusya’ya şirin görünmek için Türkçülere karşı sert uygulamalara başvurur. Dönemin Cumhurbaşkanı 'milli şef' İsmet İnönü’nün, 19 Mayıs 1944 törenlerinde yapmış olduğu konuşmada Türkçüler ağır ifadelerle suçlanır.

          Bu dâva l947 yılında Türkçülerin beraat etmesiyle sonuçlanır.

          3 Mayıs 1944’ün önemi şudur:  

Koyu bir baskı zulüm ve istibdat döneminin yaşandığı bir Türkiye’de, polisin keyfi olarak insanları sorgusuz sualsiz tutukladığı ve istediği kadar alıkoyabilme yetkisine sahip olduğu bir dönemde, Ankara’daki lise ve üniversite gençliği, marşlar ve “Milliyetçi Türkiye” , “Kahrolsun Komünistler” sloganlarıyla güvenlik kuvvetlerinin bütün engellemelerine rağmen   yürüyüş ve gösteri yapabilme cesaretinde yatmaktadır. 

         Bu sebeple 3 Mayıs 1944:   

         -Türkçülüğün sadece düşünce olmaktan çıkıp, harekete geçtiği gündür.

         -Zulüm ve işkencelere rağmen, bir milletin Türkçü ruh ve şuurla uyandırıldığı gündür.

 .      Bu sebeplerle,  3 Mayıs Türkçüler  Günü ülkücüler  için önem arzetmektedir.

            Her zaman olduğu gibi bu yıl da Türkçüler gününü "3 Mayıs 2012 Perşembe" Günü  kutlayacağız.

            Toplantıya 1969 yılının ülkücü teşkilâtların kurucu liderleri, sivil toplum kuruluşları mensupları, Türk Dünyasından misafirlerimiz, Türkçü  Bakan , milletvekili ve üst düzey bürokratları katılacağından, basınımızın da orada olması ve temsilci göndermesi  faydalı olacaktır.

            Durumu bilgilerinize arzeder toplantıyı teşrifinizi rica ederiz.

 

 www.eskimeyendostlar.net

Tertip komitesi:

Salih DİLEK

D.Cengiz ATAK

Meriç COŞKUN 

 İrtibat Tel.

0 312. 350 48 75 – 0.312. 350 48 78

PROĞRAM

3 Mayıs 2012 Perşembe

Ankara. A.O.Ç. Hayvanat Bahçesini geçince İstanbul yoluna çıkmadan sağda

MARS BOVLİNG salonunda.

 

Proğram Saat;15.00'te başlıyacak Şarkı, Türkü ve  folklor  etkinlikleriyle devam edip,  akşam yemeği ve şiir dinletileriyle   sonlanacaktır.


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net