Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
911 'kez okundu.
2011-10-20
Basın Bildirisi - TÜRKOCAĞI


19 Ekim 2011


Bir gün önce Bitlis’teki mayınlı saldırıda şehit olan beş polisimizin naaşları henüz toprağa verilmeden  ve Cumhurbaşkanı’nın bölgeyi ziyaretinin ardından  Çukurca ve Yüksekova’da yapılan saldırılarla PKK Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne meydan okudu.

İlk açıklamalara göre 24 askerimizin şehit olduğu, 22 sinin yaralandığı saldırıların yapılış tarzı, kullanılan silahlar, seçilen hedefler problemin çapını ve ciddiyetini bir kere daha gözler önüne sermiştir.

PKK  bu saldırıların cereyan ettiği Hakkari bölgesini uzun süreden beri pilot bölge olarak seçmiştir. Aylardır anlatmaya çalışıyoruz; son dönemlerde Hakkari’de, Yüksekova’da, Çukurca’da, Şemdinli’de Devletin varlığı fiilen tartışılır hale gelmiştir. 14 Temmuz’da Demokratik Toplum Kongresi toplantısında ilan edilen “Demokratik Özerklik” projesi, KCK ve örgütün kontrolündeki belediyeler üzerinden buralarda geniş çaplı uygulanmaktadır. Hakkari’deki bu tabloyu Şırnak ve Cizre gibi şehirler başta olmak üzere, bölgenin geneline yayabilmek için bir yandan terör saldırıları yoğunlaştırılırken, diğer yandan sokak gösterileriyle, kitlesel eylemlerle yoğun bir çaba sarf edilmektedir.

Problemin mahiyetini görmezlikten gelerek yeni bir anayasanın her derde deva olacağını düşünenler, hatta son terör saldırılarının anayasa hazırlıklarını baltalamaya yönelik girişimler şeklinde değerlendirip güvenlik güçlerinin operasyon yapmasına karşı çıkanlar, Silahlı Kuvvetleri itibarsızlaştırmak için basın üzerinden psikolojik kampanya yürütenler derin bir aymazlık içinde, bilerek veya bilmeyerek PKK’nın işini kolaylaştırmış oluyorlar.

Hükümet bu dezenformasyon çabalarının etkisinden kurtularak doğru, gerçekçi ve etkili bir politika izlemek zorundadır. Türkiye demokrasi ve barış gibi kulağa hoş gelen kavramlar maske yapılarak, uyuşturularak önce ayrıştırılmak, etnik bir mozaik olduğumuza inandırılmak, ardından bölünmek isteniyor. Türk milletinin tarihî, sosyolojik ve politik bir gerçek olduğunu görmezlikten gelerek etnik bir unsur konumuna indirmeye çalışanlar, yeni anayasada zikredilmemesini isteyenler, ırkçı, ayrılıkçı Kürtçülük hareketinin uşaklığını yapıyorlar. Etnik fitne PKK üzerinden hedeflerine bir taraftan terör yöntemiyle ulaşmaya çalışırken, diğer taraftan yeni anayasayı diledikleri tarzda yaparak Türkiye’yi ayrıştırmak, konfederal bir yapının zeminini hazırlamayı amaçlıyor.

Etnikçi, ayrılıkçı Kürtçülük hareketinin demokratik özerklik adı altında oluşturmak istediği Türkiye’yi bölmek anlamına gelen konfederal sistemin, sadece terör örgütünün arzusu olmadığı, bazı dış mihrakların yıllardan beri bu projeye çeşitli kanallardan büyük destek verdiği bilinmektedir.

Türkiye, uluslar arası uzantıları olan, içerde etnik ve ideolojik ittifaklar yaparak ortak bir cephe oluşturan büyük bir komployla karşı karşıyadır.

Vatan topraklarını beklerken, ülkemizin bekası, millî varlığımızın devamı için görev yaparken PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen evlatlarımızın hesabını sormak, terör örgütüne ve yandaşlarına akıttıkları bunca kanın bedelini ödetmek hükümetin namus borcudur.

Bunun gereği vakit geçirilmeden yerine getirilmeli, sağlıklı bir durum muhakemesi yapılmalı, şu ana kadar mücadelede yapılan yanlışlar, eksiklikler belirlenmeli, güvenlik güçleri arasında koordinasyon güçlendirilmeli, istihbarat zaafları derhal giderilmelidir. Çok tartışılan açılım projesinin altının bomboş olmasının, ilk adımlardan başlanarak çözümün yanlış yerlerde aranmasının ne derece hata olduğunu artık herkes kabullenmek zorundadır.

Türk Cumhuriyetleri arasında tarihî bir adım anlamını taşıyan Türk Konseyi Toplantısı’nın arifesinde bu saldırının yapılmış olması, Türk milletinin karşı karşıya olduğu husumetin çapını ve niteliğini göstermektedir.

Doğrudan Türkiye’nin bütünlüğünün ve milli varlığımızın tehdit altında bulunduğu bu ortamda, siyasî görüş ayrılıkları bir tarafa bırakılmalı, şer güçlere karşı ortak bir “millî cephe” kurulmalıdır.

Sivil ve demokratik anayasa niyetini fetiş haline getirerek, esas ağırlık verilmesi gereken konuları ihmal ederek, dikkatleri buralardan kaydırarak gündem oluşturmaya çalışmak terörü azdırmaktan başka sonuç vermez.

Millî mutabakat ve güç birliğinin sağlanması hususunda gerekenleri yapmak, somut adımlar atmak, iktidarıyla muhalefetiyle millî sorumlulukların hakkını vermek yerine Türk milletinin acısını içerikten yoksun demeçlerle bastırmayı düşünmek sadece günü geçiştirmeyi istemek anlamına gelir.

Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Acıları yüreğimizi yakıyor; Türk Milleti’nin başı sağolsun.

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net