Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
976 'kez okundu.
2012-02-06
Doğu Türkistan Derneğinin 5.Şubat Gulca Katliamıyla ilgili Basın açıklaması..

  Çin halk Cumhuriyeti devletinin Doğu Türkistan halkını sindirmeye yönelik Gulca şehrinde gerçekleştirdiği katliamını kınamak oradaki mazlum bir milletin bugünkü durumunu siz değerli basın mensupları aracılığı ile kamuoyunu aydınlatmak istedik. 

Dünya da en büyük asimile hareketinin uygulandığı Doğu Türkistan’da 21. yüzyılda da Çin zulmü devam etmekte ve her geçen gün de artmaktadır. Otuz beş milyon Doğu Türkistan halkı, yirminci yüzyılda olduğu gibi bu yüzyılda da, sesini duyurmak, insan hak ve hukukunu elde etmek için büyük mücadeleler vermektedir. 

Bundan 15 yıl önce 5 Şubat 1997 günü akşamı Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde Kadir gecesi münasebeti ile dini ibadetlerini yerine getirmek için toplanan bir grup kadın ve çocuk tutuklanmıştır. Bu olaydan sonra tutuklananların akrabaları suçsuz olan bu insanları serbest bırakmalarını istemiştir. Bunun üzerine Çinli polisler nezarette tutulan üç hanımı demir çubuklarla vurup öldürerek saçlarından sürükleyip cansız bedenlerini yakınlarının önüne atması ile başlayan olaylar kısa sürede büyüyerek bir halk ayaklanmasına dönüşmüştür. Ramazan ayında çıkan bu olayların hızla yayılması ile halk tek vücut olarak hareket etmiş ve Gulca ilinin merkez ve ilçelerine kadar yayılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti olaydan sonra bölgeye çok sayıda asker sevk etmiş ve bu ayaklanmayı çok kanlı bir şekilde bastırmıştır. 

Doğu Türkistan’daki bu katliam ve tutuklamalar 1997 den günümüze kadar Çin hükümetinin bu etnik temizlik harekâtı “100 günlük Sert Vuruş ve Büyük Temizlik Harekâtı” adı altında yürüttüğü çeşitli operasyonlar, binlerce gencin idamına ve on binlercesinin ise hapse atılmasıyla devam eden devlet terörüne dönüşmüştür. 

Bir hafta içerisinde yüzlerce gencin ölümü ve binlercesinin de tutuklanması ile sonuçlanan 1997 tarihindeki Gulca’daki kanlı katliamdan bu güne kadar Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini keyfi tutuklamaları ve idamları hız kesmemiştir. 

Gulca ayaklanmasının üzerinden geçen 15 yıla rağmen çekilen acı ve sıkıntılar azalmamış aksine artarak günümüze gelmiştir. Çin Devleti elindeki her türlü imkanı Doğu Türkistan halkını imha etmek için adeta seferber etmiştir. Öyle ki geçtiğimiz 2009 yılında başkent Urumçi’de meydana gelen olaylarda bunun en açık en belirgin örneği olarak hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır. İnsan hak ve hukukunu hiçe sayan Çin hükümeti elinde ki mazlum insanların kanı ile bu gün siyasi etkinlik ve şovunu devam ettirmektedir. 

Dünya ekonomisinin giderek dar bir boğazdan geçmesinden dolayı ekonomik sıkıntıları giderek artan dünya ülkelerini Çin devletinin kucağına itmektedir. Bu durumdan dolayı Çin kendisini de daha büyük görmekte ve haksızlıklarında da sınır tanımamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, Çin devleti sanıldığı kadar büyük ve sarsılmaz değildir. Var olduğu bütün değer ve sistemler elbet çökecektir. Çünkü haksızlık ve zulüm ebediyyen devam edemez. İnancımız odur ki Doğu Türkistan mutlaka hür olduğu günlere kavuşacaktır. Bu vesileyle gerek 15 yıl önce Gulca’da gerek 1949 yılından bu güne kadar Doğu Türkistan’ın varlığı ve özgürlüğü yolunda hayatlarını feda edenleri bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz.


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net