Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
883 'kez okundu.
2012-06-07
Japonyanın Başkenti Tokyo'da Yapılan Dünya Uygur Kurultayı 4. Genel Kurul Toplantısının Yankıları

 Japonyanın Baskenti Tokyo Yapılan Dünya Uygur Kurultayı 4. Genel Kurul toplantısının Yankıları ...
Japonyanın Başkenti Tokyo'da Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısı basarıyla sonuclandı.

14-18 Mayıs Tarihlerinde gercekleşen bu kurultaya Amerika, Kanada, Avrupa Birligi Ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Suudi Arabistan ve Türkiye başta olmak üzere 16 ülkeden 120 Uygur vekil katıldı. 4 gün devam eden bu kurultayın acılısını Japonya Parlamenteri yaptı. Acılıs Doğu Türkistan istiklal marşı ile Japon istiklal marşıyla başlandı.

Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısının acılısına uygur vekillerin dısında Japonya parlamenti Uygur dostluk grubu üyelerinden Takeo Hiranuma, Keyji Furuya, Hakubun Simomura, Sanae Takayci, Yasutosi Nisimura, Seyci Eto, gcirou Kamosita, gtalya Transit Radikal Partiye parlamenti Makro Perdukalar katıldı ve konuşma yapti. Bunların dışında Japonya Politika Araştırma Merkezi Müdürü Yoshiko Sakuray hanım, Amerika Birlesik Devletleri Demokrasini Geliştirme Vakfi Baskan Yardımcışı Loisa Greve hanım, Norvec Rafto Vakfi baskanı Arne Liljedahl Lynnglard acılıs konuşması yaptılar. Dunya Uygur Kurultayının 4. Genel kurul toplantısının acılışına Türkiye CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gumus, Malik Ejder ve MHP Genel Baskan Yardımcısı Mersin Milletvekili Memet Sandır gözlemci olarak katıldı. 
Toplantının açılışını DUK baskanı Rabia Kadir hanım yaptı. Cin'in Uygurlara yönelik yürütmekte olduğu baskı politikasını anlattıktan sonra, Asyanın en büyük demokratik ülkesi Japonya'nın Uygurların haklı davasına sahip çıkması gerekliğini vurguladı. Cin'in dünya barışı için tehdit oldugunu insan hak ve hukuklarına hiç saygısı olmadığını, Uygurlara asimile politikası yürütmekte olduğunu söyledi. Asya'nın barışı için Çin'e karşı işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı. 
Açılışta Japonya Parlamento Uygur Dostluk Grubu başkanı, Parlamento Takeo Hiranuma konuşma yaptı. U sözu de Cin'in yükseldikçe Japon toprağı olan Sinkako adasını da kendinin olduğunu iddia ettiğini, Cin'in Uygurlara da baskı yapmakta olduğunu, bundan dolayı Asya'nın en güçlü ülkesi Japonya'nın Uygurlara yardım etmesi gerektiğini vurguladı. 
Japonya parlamentosu Uygur Dostuk Grubu genel sekreteri Keiji Furuya acılışta yaptığı konuşmasında, Cin Halk Cumhuriyetinin baskısına bakmadan Parlamentoda Uygur dostluk grubu kurduğunu, Cin'in baskı yayılmacı politikasına karşı Uygurlar ile işbirliği yapmak gerektiğini, Cin'in insan hakları, demokrasiye karşı yürütmekte olduğu siyasetine ortak karşı koymak gerektiğini vurguladi. O sgzunun devamında Uygur meselesinin artık Cin'in iç meselesi olmaktan ciktigini, ne sebepten olsa olsun Cin'in Uygurlara karsi yurutmekte olduğu baskı politikasına karşı koymak gerektiğini vurguladı. 
Japonya Politika Araştırma Merkezi Müdürü, Parlament Yosiko Sakuray hanım Dünya Uygur Kurultayinin 4. Genel Kurul toplantısının acılısında yaptığı konuşmasında, Japonya'nın siyasi, ekonomi ve teknoloji bakımdan güçlü devlet olduğunu, ama bu gücü demokrasiye, insan haklarını koruma yönünde de kullanması gerektiğini söyledi. U sözu de Japonların Uygur, Tibet ve Moğol halkıyla tarihi bağı olduğunu bundan dolayı Uygurların haklı davasını desteklemesi gerektiğini vurguladı. 
Açılışta tanınmış Muhalif Cinli yazar Lin Baohua da konusma yapti. U sözu de Cin'in Uygur, Tibet, Moğollara karşı yürütmekte olduğu asimilasyon siyasetine karsı ortak mücadele yapmak gerektiğini, Cin'in asimile siyasetine durdurulduğu zaman, Uygur, Tibet ve Moğolların çektiği zulüm sona erdigi zaman Rabia Kadir hanımın da kendi ülkesine dönebileceğini vurguladı. 
14-Mayis 2012 günü Japonya Parlamentosunda yapılan Dünya Uygur Kurultayının açılışından sonra, Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir hanım basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında gazetecilerin ilgisi çok büyüktü. DUK başkanı Rabia Kadir hanım öncelikle Cin'in Uygurlara yürütmekte olduğu asimile politikasi ile ilgili bilgi verdi. Daha sonra gazetecilerin sorularini cevapladi. 
Dunya Uygur Kurultayının 4. genel kurulunun Japonya'da yapılması Japonyayla Cin arasında büyük problem yarattı. 
1-Wen jiabo Japonya başbakanş Noda görüşmesinde Uygur meselesi ve Sınkako adası hayat memat meselemiz demiş. ikili görüşmelerde Japonya Başbakanı Uygur meselesini gündeme getirmiş.
2-Cin Dış işleri bakanlığı (DUK) Dünya Uygur Kongresi Japonya'da açılmamalı ikili ilişkiler bozulur diyerek Japonya'ya diplomatik nota verdi.
3-Cin Dış işleri Rabiye Kadire Vize verilmemeli ilişkiler bozulur DUK terörist ve bölücü Teşkilattır dedi.
4-japonya Dış isleri Japonya demokratik ve bağımsız bir ülkedir. DUK uluslar arasında hukuk cerevesinde faaliyet yapan bir Sivil toplum kuruluşudur. Vekillere vize vereceğiz toplantı yapılacaktır dedi.
5-47 Japon parlementer Cin'in Tokyo'daki büyük elçisine Japonyanın iç işlerine karışmaması yönünde bildiri verdi.
6-Cin Başbakanı Wen jiabo Japonya Başbakanı Noda görüşmesi sonrası pilanlanan Cin Devlet Başkanı Hujintao ile Noda görüşmesi Uygur meselesi yüzünden iptal edildi.
7-Uygur meselesindeki Japonya Cin arasındaki gerilimden dolayı Cin, Japonya Kore arasındaki ekonomik işbirliği anlaşmasi iptal oldu.
8-DUK 4.Olağan Kongresi açılış seramonisi Cinin tüm engelleme çabalarına rağmen Tokyo'da Japonya Parlementosunda gerçekleşti.
Dünya Uygur Kurultayının Japonya'da açılması Japon medyasında geniş yer aldı ve medyayı ikiye böldü. Bir kısım medya Cin'in insan hakları ihlalleriyle Japonya devletinin yakından ilgilenmesi gerektiğini ileri surdu. Kısacası Doğu Türkistan meselesi Japon-Cin ilişkilerine dahil edilmiş oldu. 


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net