Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
742 'kez okundu.
2012-06-04
KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI ALMAZBEK ATAMBAYEV: “CENGİZ AYTMATOV SADECE KIRGIZLARIN DEĞİL TÜM TÜRK DÜNYASININ GURURU”


TURKSOYKırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in himayesinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde (KTMÜ) gerçekleşen "Cengiz Aytmatov ve Türk Uygarlığının Rönesansı Uluslararası Kongresi", Türkiye ve Kırgızistan milli marşlarının okunmasıyla başladı. Ardından, dünyaca ünlü Kırgız yazarı merhum Cengiz Aytmatov hakkında bir belgesel gösterildi.

Kongreye bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Atambayev, Aytmatov'un sadece Kırgızların değil tüm Türk dünyasının gururu olduğunun vurguladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Cantoro Satıbaldiyev de konuşmasında, Aytmatov'un miras bıraktığı eserlerin ve fikirlerin bugünkü nesillere büyük katkısının olacağını söyledi. Aytmatov'un ana dilinin bilinmesine büyük önem verdiğini belirten Satıbaldiyev, "Aytmatov, Kırgız halkı ve Tanrı Dağları ile bu büyük kongreye katılanlar olduğu sürece asla unutulmayacak" diye konuştu.

Aytmatov'un edebiyat alanında çağın en önemli isimlerinden biri olduğunu kaydeden Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal da, "Aytmatov'un aramızdan zamansız ayrılması hepimizi derinden üzdü. Kendisi yeri doldurulamayacak bir insan" dedi.  Akçal, Aytmatov'un bıraktığı eserlerin her zaman yaşayacağını ve yaşatılacağını da dile getirdi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurahman Arıcı ise, Aytmatov'un Türkler, Türkmenler, Kazaklar ve Azerbaycanlılar tarafından sahip çıkılan bir yazar olduğuna işaret etti.

Kazak Milli Yazarı Muhtar Şahanov, Aytmatov'un yazdığı eserlerin 177 farklı dile çevrildiğine dikkat çekerek, dünyada hiç bir yazarın eserlerinin bu kadar fazla yabancı dilde yayımlandığını söyledi. Şahanov, Kırgız dilinin öğrenilmesinin önemini vurgulayarak, "Öğrenilmezse ve öğretilmezse Kırgız halkı yok olur" şeklinde konuştu.

Türkiye Ardahan Üniversitesi Rektörü ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Ramazan Korkmaz da, "Ülkelerin gerçek servetleri Cengiz Aytmatov gibi insanlardır" dedi.

KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı ise, Aytmatov'un nasihatleri doğrultusunda hareket ettiklerini dile getirerek, "Aytmatov, birlik, bütünlük, insan kalitesi, sevgi, merhamet, bütün dünyayı kucaklamak demektir" diye konuştu.

Kongre'nin açılışında TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş da söz aldı. TÜRKSOY'un faaliyetlerinden bahseden Purtaş, TÜRKSOY tarafından 2009 yılında Ankara'da düzenlenen 2. Aytmatov Günleri sırasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yapmış olduğu konuşmaya atıfta bulunarak <Cengiz demek Kırgız demek, Kırgız demek Cengiz demektir. Bütün Türkiye kendini Kırgızların bir parçası, Kırgızları ve Cengiz'i de Türkiye'nin bir bütünü olarak görmektedir> şeklinde konuştu. Cengiz Aytmatov'un TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a gönderdiği 60. yaş kutlamasından da bahseden Purtaş, Aytmatov'un İlk Öğretmen adlı eserindeki Düsen karakterinde sempozyum katılımcılarının her birinin olduğunu ifade etti.

14 ülkeden 141 bilim adamının katıldığı kongre iki gün sürecek


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net