Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1069 'kez okundu.
2010-10-23
Kırgızistan Seçim Sonuçları ve KKTC

Erhan ARIKLI

Pazar günü Kırgızistan’da yapılan seçimlerin ilk sonuçları alındı.

Seçimleri izleyen AGİT gözlemcileri, bu seçimlerin Orta Asya kıtasında yapılan en demokratik seçim olduğunu ve bu seçimlerin diğer bölge ülkelerini de etkileyeceğini ifade ettiler.

Bu satırları yazdığımız sırada Milletvekili sayısı belli olmamasına rağmen siyasi partilerin seçimlerden şu başarı sıralaması ile çıktığı anlaşılıyor;

Buna göre, seçimlerde ilk sırayı Kırgızistan milliyetçiliği üzerine politika yapan Ata Yurt Partisinin alması kesinleşti.

Ata Yurt Partisinin başında, geçmişte Kırgızistan Parlamentosunda KKTC Dostluk Grubunun başkanlığını da yapan Sadır Japarov bulunuyor.

Japarov, tam bir Türk Milliyetçisi. Kırgızistan’ın birlik ve beraberliğini savunan ülkenin hak ve menfaatlerini parti politikalarının temel esası olarak kabul eden bir düşünceye sahip. Japarov’un birinci yardımcısı, Oş bölgesinden ve eski Olağanüstü Haller Bakanı Kamçıbek Taşıyev.

Taşıyev, bundan iki yıl önce Oş bölgesinde meydana gelen depremde, KKTC Sivil Savunma Teşkilatının yardımını götüren KTHY uçağına doğrudan uçuş izni verilmesini sağlamakla kalmamış bu uçağı Japarov’la birlikte Oş Havaalanında bizzat karşılamıştı.

Bu olayı, deprem dolayısı ile Kırgızistan’a yardım gönderen bir çok devletin protesto etmesi üzerine konu Bakanlar Kuruluna gelmiş ve o zamanki Kırgız Dışişleri Bakanı Karabayev; “Yardım getiren onca ülkenin uçağını karşılamadınız. Ama Kıbrıs uçağını ta Bişkek’ten Oş’a uçarak karşıladınız. Diğer Devletlere ayıp olmadı mı?” diye sorunca “O uçakta sadece yardım yoktu Sayın Bakan; ezilen ve ambargolar altında inleyen bir halkın yüreği vardı” cevabını vermişti.

Japarov ve Taşıyev, defalarca KKTC’ye gelerek yetkililerle görüşmüş, KKTC’den de başta Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, Eski Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ve eski Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak’ı Kırgızistan’da misafir etmişti.

Seçimleri ikinci sırada kazanan Sosyal Demokrat Parti ise hem Türkiye hem de Rusya ile iyi ilişkiler kurulmasını isteyen ve yine Milliyetçi söylemlere büyük önem veren bir Parti. Bu Partinin başkanlığını her yönü ile Türkiye sevdalısı Almazbek Atambayev yapıyor. Atambayev çok iyi Türkçe konuşuyor. Geçmişte Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı ve Başbakanlık yapan Atambayev Türkiye ile ticaret yapan iyi bir işadamı.

Üçüncü sırada ki Parti ise Başkanlığını bir Türk anneden doğmakla iftihar ettiğini söyleyen genç bir işadamı, Omurbek Babanov’un yaptığı Cumhuriyet Partisi yer alıyor.

Dördüncü sırayı ise, Rusya’nın desteklediği eski Başbakan Feliks Kulov’un Partisi Ar Namus Partisi almış bulunuyor. Feliks Kulov, seçim kampanyası buyunca Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Putin’le çekilmiş resimlerini kullanarak Rusya’nın desteğinin arkasında olduğunu propaganda etti.

Beşinci sırada ise bu seçimlerin en büyük sürprizini yaşayan Ata Meken (Ata Vatan) Partisi yer aldı. Ata Meken Partisi bu seçimlerin en büyük favorisi olarak görülüyordu. Parti Başkanı Tekabayev, ihtilalin en kudretli adamı idi. Partisi madden oldukça güçlüydü ve çok popüler isimleri aday yapmıştı. Tekabayev’in geçmişte Kırgız gizli servisi ve Rus KGB’sinin ortak operasyonu olan ve hayat kadınları ile görüntülenen gizli video kaydı sürekli aleyhine kullanıldı. Takabayev’in aleyhine kullanılan bir diğer unsur ise geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Özbek-Kırgız çatışmasında aktif rol oynayan kişilerle ilişkide olduğu iddiaları idi.

Evet, seçimlerin galibi olan partiler ve sıralamaları böyle. Hangi Partinin kaç Milletvekili çıkaracağı ve kimin hangi Parti ile koalisyon kuracağı önümüzdeki birkaç gün içinde belli olacak.

Bu seçimler Türkiye’ye ve KKTC’ye yeni ufuklar açmıştır. Umarız her iki Devleti yönetenler bu imkânı iyi değerlendirirler.

Kırgızistan seçim sonuçlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net