Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
958 'kez okundu.
2009-12-04
Rusya ve Aşkabat, doğalgazda anlaştı

Aygazete, 1 Aralık 2009

Türkmenistan devlet başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, son dönemlerde sıkça gerçekleşen Moskova ziyaretlerinden birini daha dün tamamladı.
Medvedev ile Türkmenistan liderinin, iki ülke arasındaki doğalgaz sorununu masaya yatırdığı ve 2003 yılında imzalanan 25 yıllık gaz anlaşmasının altı yıl daha uzatılmasına karar verdikleri bildirildi.
Fiyatlandırma konusunda da Gazprom´un istediği oldu ve doğalgazın uygun fiyatla Rusya´ya verilmesi kararlaştırıldı. Türkmenistan kriz sonrasında her ay tahminen 1 milyar dolar zarar ettiklerini açıklamıştı.
Nezavisimaya Gazeta´ya açıklama yapan Rus uzmanlar, Aşkabat´ın Çin, İran, ABD ve AB ile yürüttüğü doğalgaz görüşmelerinde Rusya ile yapılan anlaşmayı koz olarak kullanmayı düşündüğünü savunurken, TİME dergisi de Türkmenistan kaynakları için Doğu ve Batı arasında ciddi bir kapışma yaşandığını yazdı.
DOĞALGAZ, PETROL VE NÜFUZ MÜCADELESİ
Doğu ile Batı kavşağındaki Türkmenistan´ın, doğal kaynakları ve siyasi nüfuz sağlama çabaları için "sessiz bir savaş" sürdüğünü savunan TİME, ABD ve Avrupa´nın bu mücadeleyi kaybettiğini iddia etti. Analizde, Suudi Arabistan, Rusya ve Irak gibi enerji devleri arasında yer alan ve dünyanın dördüncü büyük doğal gaz rezervlerine sahip olan Türkmenistan´ın, Afganistan´ın hemen kuzeyinde yer alan konumuyla da NATO ve ABD için önemli olduğu vurgulandı.
Türkmenistan´ın yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için "benzeri görülmemiş teşvikler" sağladığını kaydeden TİME, Rusya ile Türkmenistan arasında yaşanan doğalgaz krizinden batının yeterince yararlanamadığını savundu. Ortadoğu ülkelerinin ise fırsatı en iyi şekilde değerlendirdiği ifade edilen analizde, İslam Kalkınma Bankası´nın Türkmenistan ve İran´ı birbirine bağlayacak ilk doğrudan demiryolu bağlantısı için sağladığı krediye dikkat çekildi.
İran´ın da Türkmen doğalgazını taşıma yarışında Rusya´ya rakip olma yolunda ciddi adımlar attığı, Çin´in Aşkabat´la doğalgaz boru hattı projesi ve 30 yıllık gaz anlaşması yaptığı hatırlatılan analizde, ABD ve Avrupa´nın mücadeleyi kaybettiği öne sürüldü.
BATI DENEMEYE DEVAM EDECEK
Bütün bu gelişmeler yaşanırken batının kenarda kaldığını savunan TİME, 2002 yılından beri, ABD yetkililerinin Türkmenistan üzerinden Afganistan´a askeri malzeme taşıma girişimlerinin reddedildiğini ifade etti. ABDli general David Petreaus´un bu yıl bir kez daha Gurbangulu Berdımuhammedov ile görüştüğünü ancak ikna edemediğini yazan dergi, Nabucco boru hattının da tehlikede olduğunu savundu.
"Türkmenistan çöllerinde ne kadar çok doğal gaz ve petrol olduğu düşünüldüğünde, ABD ve Avrupa´nın bu kapıdan girmeye kararlı olduğu görülecektir" ifadesi kullanılan analizde, bunun nasıl gerçekleşeceğini ise zamanın göstereceği belirtildi.

ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net