Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1093 'kez okundu.
2009-06-24
SÖĞÜT TOPLANTILARI - MİLLİYETÇİLİK-ULUSALCILIK

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ

SÖĞÜT TOPLANTILARI I

MİLLİYETÇİLİK - ULUSALCILIK ÇALIŞTAYI 20 – 21 Haziran 2009


Türk Ocakları Söğüt Çalıştayı Yapıldı

Türk Ocakları kurulduğundan beri Türk milletini ilgilendiren konularla ilgili fikir üretmeyi kendisine şiar edinmiş bir gönüllü kuruluştur. Önceliği mensup olduğu millete karşı sorumluluğu olmuştur. Düşünen, araştıran ve çözüm üreten aydınlar Türk Ocakları çatısı altında çok önemli hizmetler vermişlerdir. Bilim ve fikir alanında bu hizmetin en önemli zemini Türk Yurdu dergisidir. Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti dönemine kadar milletimiz için en hayati konular burada tartışılmış ve olgunlaştırılmıştır.

Türk Yurdu çevresinde toplanan aydınlar ülkemizin problemlerine çözüm arayışlarını fikir alanında sürdürmektedir. Ülkemizde son zamanlarda “milliyetçilik – ulusalcılık, millî devlet – ulus devlet” konusunda meydana gelen kavram kargaşasını aydınlatmak üzere bir çalıştay düzenlenmesini düşünmüşlerdir. Bu çalıştay milletimizin tarihinde önemli bir mekan olan Söğüt’te 20-21 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Oturum yöneticiliğini Hars Heyeti Başkanımız ve Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü başkanı sayın Prof. Dr. Mehmet Öz’ün yaptığı çalıştaya, Türk düşünce hayatının değerli fikir adamları katkıda bulunmuşlardır. Birinci oturumda millî devlet kavramı ve millî devletin geleceği; İkinci oturumda milliyetçilik ve ulusalcılık arasındaki benzerlik ve farklılıklar, Türk milliyetçiliğinin gelecek vizyonu tartışılmıştır. Üçüncü oturumda ise önceki tartışmaların ışığında millî devlet ve milliyetçilik konusunda genel değerlendirmeler yapılmıştır.

Çalıştayın ilk olarak Osmanlı beyliğinin büyük bir dünya devleti haline gelmesinde çıkış noktası olan Söğüt’te yapılması heyet tarafından çok anlamlı olarak kabul edilmiştir. Bu anlamda bundan sonra düzenli olarak devam etmesinin faydalı olacağı mütalaa edilen çalıştayın, teklif edilen şekliyle ana başlığının “SÖĞÜT TOPLANTILARI” olması uygun görülmüştür. Çalıştayın her yıl ülkemizin ve milletimizin gündemini meşgul eden ve geleceğini etkileyen konulardan birisi üzerine devam etmesinin faydalı olacağı üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

Çalıştayda tartışılarak, kamuoyu ile paylaşılmasının önemli olduğu düşünülen konular SONUÇ BİLDİRİSİ olarak sayfamızda yayınlanmıştır. Çalışmanın detayları hazırlandığında sayfamızın RAPORLAR bölümünde okuyucularımızın ilgisine sunulacaktır. 

Your browser may not support display of this image.


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net