Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
873 'kez okundu.
2012-07-06
Türk Gençler Tarihin İzinde Ötüken'e gidiyor

ss

Istanbul Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Göktürkçe ve Uygurcayı yerinde öğrenmek için Moğolistan sınırlarında yer alan Ötüken'e gidiyor.

Sosyal bilimler lisesindeki derslerde gördükleri Uygurca ve Göktürkçeyle atayurtta pratik yapma imkânı bulacak olan öğrenciler, Orhun Abideleri'ni de ziyaret ederek Türkçenin binlerce yıllık geçmişini inceleyecek.

Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 2-5 Temmuz tarihlerinde Moğolistan'a gidiyor. Okulda gördükleri Uygurca ve Göktürkçe dersleri Moğolistan'da inceleme şansını yakalayacak olan öğrenciler, Göktürk Kitabeleri'ni yerinde okuyup İslamiyet öncesi Türkler hakkındaki metinleri görecek.

THY'nin sponsorluğunda yapılan geziye 9 öğrenci, okul idarecileri, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Sarı katılıyor. 'Türkçenin Köklerine Yolculuk' adı taşıyan 6 yıllık projelerinin ilk ayağında daha önce Çin'in Şanghay şehrine giden Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Göktürk alfabesini öğrenmek için bu kez Ötüken'in yolunu tutuyor.Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Yardımcısı Olgun Barış Özgür, bu gezi sırasında Tonyukuk, Bilge Kağan ve Kültigin anıtlarını ziyaret edeceklerini belirtti.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin ve öğrencilerinin gayretleri doğrultusunda bu noktaya geldiklerini belirten Özgür, "Amacımız öğrencilerimizin Türkoloji kaynaklarına ilgi duymalarını ve bu alanda kendilerini yetiştirmelerini sağlamaktır. Türkoloji bilimine şimdiden merak duymalarının önünü açıyoruz. Lise dönemlerinde bu konulara ilgi duyan öğrencilerimizin üniversite eğitimleri bittiğinde tüm lehçelere hâkim olma şansını yakalayacaklarını düşünüyoruz. Önümüzdeki sene Uygurca derslerini de okulumuzda öğreteceğiz." dedi.

Bu projeye katılacak olan öğrencilerin Göktürkçeyi yerinde inceleyecek olmasından dolayı çok heyecanlı olduklarını söyleyen Barış Özgür, "Böylesine önemli bir proje için sponsor bulmakta çok zorlandık. Ancak sonbahar döneminde THY Doğu Türkistan'a yapacak olduğu ilk uçuşunda bizlere yer vereceğinin müjdesini verdi. Böylece daha geniş kapsamlı çalışmalarımız devam edecek." diye konuştu.

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Sarı ise projenin gelişim aşamasını şöyle anlattı: "Bu projeye THY ve Bahçelievler Belediyesi önemli desteklerde bulundu. THY Genel Müdürü Temel Kotil'in Çin dışındaki yerlere öğrencilerimizi götüreceğini söylemesi bizlerin ufkunu geliştirdi. Dar alanda gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projemizi daha geniş bir alanda yapma şansımız oldu. Bu projeyle tüm lehçelere hâkim olan öğrenciler yetiştirmeyi istiyoruz. Edebiyat ve sosyal bilimler alanında ihtiyaç duyulan bilim adamlarını yetiştirmeyi planlıyoruz. Türkiye'de tüm lehçelere hâkim olan akademisyen sayısı çok az. Egemen Bağış da projemizi yazılı olarak görüp destek olma sözü verdi."  diyen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Sarı projelerinin gelişerek devam edeceğinin müjdesini verdi.

ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net