Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1033 'kez okundu.
2012-05-11
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN....- Salih DİLEK

Dün akşam evde televizyonda kanalları dolaşırken  , kanalın birinde karşıma Milli şairimizYavuz Bülent Bakiler çıktı. Askerlik hatırasını anlatıyordu.

Bir Mehmetçik evinden  gelen hasret dolu mektuptan, hüzünlenerek ailesini özlemiş ve memlekete gidip annesini görmek için komutanından izin istemiş alamayınca da efkarlanmış  ve bir köşeye çekilip için için ağlarken ,  asteğmeni Y.B.Bakiler askerin o durumunu görüp sebebini merak edip sorunca konuyu öğrenmiş ve  dayanamayıp var git izine , soran olursa da benim gönderdiğimi söylersin diyerek askere şifahi izin vererek göndermiş.

Mehmetçik memlekete annesinin yanına varıp,dizinin yanında    hasret giderirken nasıl izin aldığını anacığına anlatmış.

Bunun üzerine annesi ,  "Gözün karnı yokki doysun a evladım , ben seni bir ömür görsem doyar mıyım"  var git geri, komutanını sıkıntıya koyma" demiş...

Bunun üzerine Mehmetçik geri döner, niye erken geldin diye soran Asteğmen Y.B.Bakilere de konuyu anlatır.  Hislenen Bakiler o günden sonra anneler ile ilgili bir hayli şiir yazar.

Ben de bu hikayeyi dinleyince hüzünlendim,

Bizim neslimiz, anne ile evlat arasında hep hasret ile geçti.  Ben ortaokulda idim, 63 yılında babam vefat etti ve benim cemiyetçilik hayatım artarak devam etti  (nezaket olsun diye haylazlık demiyorum ) Kuvayı milliye, M.T.T.Birliği, C.K.M Partisi, Genç Ülkücüler Teşkilatı, Türkocakları , Ülkücü İşçiler Birliği ve diğerleri.

Liseden sonra Yükseliş mühendislik, Bursa Akademi , Ank/Beşevler Akademi ve mezuniyet.

Türkiye gençliği , 1965 -1980 aralığında sıcak günlerden geçti , Komünistlerin saldırı zamanıydı, ya komünistlere  itaat edecek ya da karşı savaşa girecekdik, arası yoktu..

Annem hep kapıyı gözledi, acaba bugün de evladım sağ salim gelecek mi diye, çok kereler gelme dememe rağmen karakollardan beni topladı ama üzüntüsünü belli etmedi.

Yakın arkadaşlarım annemi iyi tanır, Annem de onları. Annem arkadaşlarımı gördü mü ikramda bulunmadan göndermezdi. Bir hayli arkadaşım değişik sebeblerden bizim evde yatıya kalmıştır. Anam bizlere hizmet etmekten  çok büyük memnuniyet duyardı. 

Ben değişik zamanlarda uzun süreli dışarda kaldım. Seydişehir, İskenderun, Bursa ve diğer yerlerde. Ama annemin beni hangi duygularla  beklediğini  hiç düşünmezdim...

Ben 77'de evlendim, zaten 80'de de ihtilal oldu. Önce kaçaklık dönemi, sonra Mamak günleri. Ben içerde eziyet çektiğime inanıyorum ama bilmiyordum ki , Anam dışarıda benden daha çok eziyet çekermiş... Bunu da evlat sahibi olduktan sonra anlayabildim.

Sıkı yönetimin gece yasağı daha bitmeden, Annem başlarında, ailem kucakta çocuklarım hep birlikte Küçükesattan yollara düşüyor Mamak'a kadar , ya cezaevine ya da mahkemeye. Bense bunların farkında bile değildim.

Sonra Ulucanlar cezaevinde aynı  günlere devam..

Yalnız ben mi, diğer ülküdaşlarım benden farklı mıydı ; hep aynı idik, hep birlikte bir mücadelenin içersindeydik ve hep ailelerimizi ihmal ettik. Hepimizin anası bizlere hasret çekmedi mi sanki..

Ama ben , vefat etmiş anamın şimdi hasretini çekiyorum, gözlerim dolu dolu buğulanarak...

Ey gençler Annenizin kıymetini bilin. Çünkü Cennet annelerin ayakları altındadır. Bazı şeyleri vesile added erek annenizin gönlünü alın, duasını alın..Çünkü onlar her şeyimizdir. Annenizi kaybetmeden bazı şeylerin farkına varın...

Evet bizim neslimizin gençlerine anneleri hasret gitmiştir, biz böyle bir zaman geçirdik bizden sonrakiler geçirmesin diye..

Ben, 13 Mayıs Pazar ANNELER  GÜNÜNDE annemin gülverendeki mezarını ziyaret edeceğim ,üzdüğüm için özür dileyip, Fatiha okuyacağım.

Sizlere de aynısını tavsiye ediyorum....

Bütün eskimeyen dostlarımın annelerinin ellerinden öperek, anneler gününü kutluyorum. Muhabbetlerimle.. 


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net