Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1105 'kez okundu.
2008-06-30
İşte enerjide böyle kadraj dışı kaldık!

Soğuk Savaş döneminde nükleer başlıklar ile dünyadaki güç dengesi korunuyordu. Günümüzde ise nükleer başlıkların yerini petrol ve doğalgaz boru hatları aldı. Taraflar aynı: ABD, Avrupa ve elbette Rusya... Savaş alanı ise Avrupa’nın enerji sektörü... Rusya’nın yeni boru hattı projelerini tek tek Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelere kaydırmasıyla birlikte, Türkiye’nin “Enerji hatlarının en ideal geçiş ülkesi olma” iddiası giderek zayıflıyor. Akdeniz ve Karadeniz’e en uzun sahil şeridine sahip olan ülke olma özelliği bulunan Türkiye, Rus petrolünün Akdeniz’e ulaştırılması projelerine bile dahil edilmiyor. İşte enerji nakil projelerinde yaşanan son gelişmeler ve Türkiye’nin nasıl devredışı kaldığının örnekleri...

Putin bir yılda üç kez Atina’ya boşuna gitmedi

 • MAVİ AKIM GECİKTİ: Rusya ile en büyük ölçekli enerji nakil anlaşması olan Mavi Akım, 1997 yılında imzalandı. Anlaşma Türkiye’nin 25 yıl süreyle, Rusya’dan yılda 16 milyar metreküp doğalgaz satın almasını öngörüyor. Rus Gazprom ve İtalyan Eni şirketlerinin yapımını üstlendiği 3 bin 300 kilometrelik boru hattının inşaatı 3 yıl gecikmeyle tamamlanan Mavi Akım’ın açılışı 2005 yılında yapıldı. Proje 3 milyar dolara maloldu. Rus doğalgaz ve petrolünün Akdeniz’e taşınması için Samsun-Ceyhan arasında ek bir hattın inşa edilmesi ise çeşitli nedenlerle gecikti. Günlük 1 milyon ton petrol taşıma kapasiteli 555 kilometre uzunluğundaki boru hattının açılışının en erken 2010 yılında tamamlanması bekleniyor. (Eğer yeni bir gecikme olmazsa)

 • BTC’DE, ABD DESTEĞİ:

  Mavi Akım’ın faaliyete geçmesinden 1 yıl sonra, yani Temmuz 2006’da Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın açılışı yapıldı. ABD ve İngiltere’nin ciddi siyasi desteğiyle yapılan 1.740 kilometre uzunluğundaki boru hattıyla günde 1 milyon varil Hazar petrolü Ceyhan Limanı’na aktarılabiliyor.

 • AVRASYA’DA MERKEZ: Buraya kadar her şey normal “Hatta Türkiye, petrol ve doğalgaz nakli konusunda Avrasya’da merkezi konuma geldi” diyebiliriz. Ancak daha sonra yaşananlar birden tablonun değişmesine yol açtı.

 • İYİ Kİ NABUCCO VAR: İlk olarak 2002 yılında gündeme gelen Nabucco Boru Hattı projesi, 2006 sonundan itibaren AB genelinde ciddi destek bulmaya başladı. Rusya’ya yönelik doğalgaz bağımlılığını azaltmayı hedefleyen AB ülkeleri, Kafkas doğalgazını Türkiye, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Avusturya üzerinden Avrupa’nın kalbine ulaştıracak projenin arkasında olduklarını duyurdu. 5 milyar euroya malolması planlanan 3 bin kilometrelik boru hattı projesiyle Rusya’nın hegemonyasının kırılması amaçlandı. Elbette, Washington yönetimi adını Babil Kralı Nebuchadnezzar’dan alan Nabucco Projesi’nin en büyük destekçisi oldu. ABD Başkanı Bush bizzat projenin hayata geçmesi için devreye girdi. Azerbaycan lideri Aliyev’i Nabucco borularını doldurmak için petrol akıtmaya iknaya çalıştı.

 • ’GÜNEY AKIM’ ATAĞI: Elbette Rusya karşılık vermekte gecikmedi. Putin, Nabucco’ya karşılık Güney Akım projesini geliştirdi. Rusya’nın Tuapse kentinden Bulgaristan’ın Burgaz Limanı’na oradan da Yunanistan Dedeağaç Limanı ile Akdeniz’e ve Avusturya’nın Baumgarten istasyonuyla Avrupa’ya petrol ve gaz aktarabileceğini ilan etti. Ve Putin, Güney Akım’ın Nabucco’nun yerini alması için diplomatik atağa kalktı. Mavi Akım’ın Samsun’daki açılışında ‘Boru hattınız olmasını istiyorsanız, önce dolduracak gaz ve petrolünüz olmalı’ diyen Putin, geçen yıl Bulgaristan ve Yunanistan’a baskıyı artırdı. 1 yılda 3 kez Yunanistan’ı ziyaret etti.

 • KOMŞULAR DÖNDÜ!: İstanbul’da Haziran 2007’de yapılan toplantıda ABD’liler Azeriler’i petrol arzı için iknaya çalışırken, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis taraf değiştirerek artık Nabucco’nun arkasında durmayacağını ve Güney Akım’ı destekleğini duyurdu. Benzer açıklama bir müddet sonra Bulgaristan’dan da geldi.

 • ÜÇLÜ İMZADA GÖZDAĞI: Putin’in çabaları sonuç verdi. 1 yıl önce Rus petrol ve gazını Karadeniz’den Akdeniz’e taşıyacak Burgaz-Dedeağaç Boru Hattı için 3’lü imza töreni yapıldı. Karamanlis, ‘Ülkemizin stratejik önemi arttı’ derken, Putin ‘Boru hattı, Bulgaristan ve Yunanistan için tarihi bir dönemeçtir’ açıklamasını yaptı.

 • TÜRKİYE’YE NİSPET PROJE: Ve geçen hafta Burgaz-Dedeağaç Hattı’nın yapımına 2009 yılında başlanacağı açıklandı. 500 milyon euroya malolması beklenen 288 kilometrelik boru hattının 1 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Rus gemileriyle Novorosisk Limanı’ndan gemilere yüklenen petrol Burgaz’a getirilecek, oradan boru hattıyla Dedeağaç’a aktarılacak ve orada tekrar gemilere yüklenecek. Yılda 50 milyon ton petrolün taşıma kapasitesi olan boru hattının Samsun-Ceyhan projesinden önce tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Böylece Akdeniz ve Karadeniz’in bölgedeki en uzun sahillerine sahip ve ikisine de kıyısı olan Türkiye bir anda by-pass edilmiş oldu.

 • ’İŞLER İYİ DEĞİL’ İFADESİ: Türkiye’nin ABD ve AB destekli Nabucco projesiyle, enerji çerçevesinde hâlâ jeopolitik gücü yüksek bir ülke olma iddiasını sürdürebileceğini sanıyorsanız, biraz yanılıyorsunuz... Çünkü Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Nabucco’nun perde arkasındaki mimarı olan ABD Dışişleri’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, dün yaptığı açıklamada, “İşler pek iyi gitmiyor. Geçen yılki ivmeyi yeniden yakalamamız gerekiyor” dedi.

 • RUSYA ATI ALDI GİTTİ: Nabucco kağıt üzerinde kalırken, Rusya, Güney Akım’da tam gaz ilerliyor.. Yılda 30 milyar metreküp doğalgazlık projeye son olarak Slovenya ve İtalya da dahil oldu. Gazprom ve Eni’nin 10 milyar euroluk projesinin 2013 yılından önce tamamlanması bekleniyor.

  Haber-analiz: Tolga Tuna/PLATİN

 • ÜYE GİRİŞİ
   Beni Hatırla
  twitter facebook
  E-Bülten
  Arama Yap
  İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
  Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
  AMAÇ (Salih DİLEK)
  Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
  STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
  Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Son Eklenen Videolar
  KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
  "Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
  FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
  NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
  ANDIMIZ
  Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
  Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net