Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
2103 'kez okundu.
2007-05-30
KAYI BOYU (Mehmet ÇALIŞKAN)

KAYI BOYU

Osmanlı devletini kuran KAYI BOYU aşiretinin menşe`yi hakkında çok sağlam, açık ve kesin tarihi bilgiler azdır. Zira küçük bir aşiretin Dünya tarihinde bu kadar büyük bir imparatorluk kurabileceği kimsenin aklına bile gelmedi, tahminde edilemezdi.

Osmanlı beyliği büyümeye başladığında dikkatleri üzerine çekmeye başladı.Osmanlı hakkında Fatih öncesi bilgi ve belgeler 1402 Ankara savaşında Timur`un Bursa yağmasında yakılmış, elimizde pek az vesika kalmıştır. FETİH`ten sonra imparatorluğun her bir yerinde olan en küçük hadise vesikalara yazılmış ve saklanmıştır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında (genellikle geçiş yıllarında karmaşık dönemlerde 1402-1931) İstanbul arsivlerinde bulunan bir bölüm arşiv Bulgarlara satılmıştır.Tarih bilgilerimizi geçmiş olayların yazılması, anlatılması ve bize kadar gelen eserlerden, belgelerden öğreniyoruz. Tarih bizim için çok önemli bir kaynaktır, ondan öğrendiklerimizle bir yerlere varıyoruz.

KAYI BOYU OĞUZ HAN`ın altı oğlundan büyük oğlu GÜN HAN`ın büyük oğlu KAYI`dan geldiği kabul edilmektedir. Kayılar`ın Oğuzhan`ın 46.batından torunu olduğu belirtilmektedir.

Kayı boyu Ahlat civarına Selçuklularla beraber Alparslan`la birlikte geldiği tahmin edilmektedir. Burada 150-170 yıl artuklarla beraber yaşadıkları, Moğollardan kaçan HARZEM ŞAH`lılar Ahlatı alınca, KAYA ALP oğlu GÜNDÜZ ALP oğulları ERTUĞRUL,  DÜNDAR GÜNDOĞDU ve SUNGUR TEKİN beraberindekilerle birlikte Erzincan`a göç ediyorlar.

Harzemşah`lılar Ahlattan Selcuklu topraklarına geçmemesi konusunda uyarılmalarına rağmen dinlemediler. Selçuklu sultanı ALAADDİN KEYKUBAD Konya`dan Erzincan`a geldi otağ kurdu. Burada YASSICEMEN meydan muharebesini harzemşah sultanı Cemalettin Harzemşah`la yaptı ve yendi. Kayı boyu GÜNDÜZ ALP ve ERTUĞRUL BEY ile DÜNDAR bu savaşta çok büyük yaralıklar göstermiştir. Gündüzalp`in iki oğlu Gündoğdu ile Sungur TEKİN yeğenleri ile Ahlata geri dönmüşlerdir.

Ertuğrul Gazi yurt istemek için büyük oğlu SARIBAT(Savcı bey`i) Selçuklu Sultanı Alattin Keykubat`a gönderdi. O da Ankara civarında Karacadağ bölgesine yerleştirdi.Gündüz Alp`ın hanımı Hayme ana buraya Haymana adınının verilmesine vesile olmuştur.

ERTUĞRUL BEY Selçukluların Rum sınırını`da korumaktadır. Bu zamanda Söğüt,Domaniç taraflarına geldikleri görünmektedir. Selçuklular ANADOLUDA ZAYIFLAMAYA BAŞLAMIŞ, BEYLİKLER`e söz geçirememişlerdir. ERTUĞRUL GAZİ bu sırada BATIDA KENDİSİNİ BÜYÜTMEĞE BAŞLAMIŞ. Kayı OSMANLI OLMAĞA DOMANİÇE YERLEŞİK DÜZENE GEÇMEYE BAŞLAMIŞTIR.

ERTUĞRULUN babası GÜNDÜZ ALP BEY söğüte giderken ( Gündüzalp reis olup vefatında Kızılcasaray`a defnedildiği yerine oğlu Ertuğrul`un geçtiği yazar Ayasofya kütüphanesi numara 3204)

GÜNDÜZ ALP`in kabri Ankara civarında Kızılca sarayözü civarında Kırka köyünde`dir.( İ.HAKKI UZUNÇARŞILI Osmanlı Tarihi)

Mehmet ÇALIŞKAN


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net