Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
2412 'kez okundu.
2012-05-07
MEHMET NEDİM BUDAK'I RAHMETLE ANIYORUZ- OSMAN ÇAKIR

            “YAMAK-BUDAK-AMCA”

 

 

            Osman ÇAKIR

 

Kısa boylu, göbekli, kalın renkli camlı gözlüklü, çenesinin altında gıdığı ve tipten dolayı yaşını biraz fazla gösteren bir insan. Kendinden büyüklerinin Galip Ağabeyin yamağı olmaktan dolayı Yamak bizlerin tipinden dolayı Amca, akranlarının ise soyadından dolayı Budak şeklinde hitap ettikleri iki sigarayı uç uca ulayarak az sigara içtiğini iddia eden; Mehmet Nedim BUDAK 16 Nisan 2002 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

 

Kendisini 1968 yılında Türk Ocakları Gençlik Kollarında Tarihî Türk Ocağı çatısı altında tanıdım. Bizler Ocağa gelip giden gençler iken o Türk Yurdu dergisinde çalışmakta idi.Yani o zamanlar Galip ERDEM Ağabeyin riyasetinde yaygın tabir ile Yamaktı. O dönemlerde yazı-çizi ve dergicilikle uğraşan nadir insanlardandı.

 

1970 yılında Devlet dergisinde çalışmaya başladığımda daha yakın münasebetler içinde bulunduk. Budak Amca o zaman Şeker-İş Sendikasında çalışır, akşamları ise Devlet’in idarehanesi olan Bayındır Sokaktaki KÜBİTEM’de dergi çalışmalarını yürütürdü. Pişirdiği bulgur pilavının lezzeti herkesin hoşuna gider, herkes Amca pilav pişirse diye bakardı. Hatta bir gün rahmetli Dündar TAŞER Ağabeyin de Budak Amcaya “Amca senin bu pilavının üstüne çıkabilecek kimse tanımıyorum.” sözü üzerine “Aman Abi Asuman Yenge duymasın sonra ben kötü olurum” demişti. KÜBİTEM 12 Mart muhtırasına kadar milliyetçi-ülkücü aydın ve ilim adamlarının uğrak merkezi, haftalık Devlet gazetesinin idarehanesi olan bir yerdi.

 

Ülkücü harekete gönül vermiş gençlerin, bürokratların o dönemde az sayıdaki üniversite hocalarının ve kalem erbabı herkesin gelip gittiği, mutfağında sohbetler ettiği, -bugün her biri sahasında ünlü profesörler olan o zamanın genç hocalarının- haftalık haberleri yazdığı meselelerin tartışıldığı yerdi. KÜBİTEM daha ziyade Devlet’in idarehanesi olarak bilinmiş ve Mehmet Nedim BUDAK da hep orada olmuştur.

 

12 Mart 1971 muhtırasını takip eden günlerde Sıkıyönetim tarafından KÜBİTEM kapatılmış derginin resmî idarehanesini Konya’ya rahmetli Tevfik Fikret KILIÇKAYA’nın avukat yazıhanesine (Konya Paşası diye anılmıştır) taşımıştık. Devlet gazetesini ise o zamanlar fiilen Konur Sokakta MHP Genel Merkezinin küçük bir odasına sığınarak çıkartmaya devam ettik...

 

Budak Amca bir süre daha haftada bir gün dergiye gelip gitmeye devam etti ve benim bu işlerde kendisini aratmayacağımı tatlı bir dille anlatarak derginin bütün yükünü benim üzerime sardı. Kendine has bir üslûbu ve konuşma tarzı vardı. Biraz konuştu mu klâsik sözleri ile kaydırmaya başlar, bizler de Mahir, Meriç, Rasih onun bu sözlerini şifreli hâle getirirdik. “Papaz” veya “Fötör” dediğimiz vakit bunun geniş manalarını bilir ve gülmekten katılırdık.

 

KÜBİTEM’deki ilk yıllarda -bize göre ilerlemiş yaşına rağmen- Atatürk Lisesinin gece bölümüne giderek liseyi bitirmiş, daha sonra da Başkent İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisine girmiş ve oradan mezun olmuştur.

 

Şeker-İş Sendikası, daha sonra da Türk-Metal Sendikası Eğitim Sekreterliğinde yayın çalışmaları yürüten Amca bulunduğu yerlerde Türk sendikacılığını milliyetçi çizgiye oturtmak için mücadele vermiş ve çıkartmış olduğu yayınlarla da bunu ispat etmiştir.

 

Mehmet Nedim Budak 1983 yılında ANAP’tan siyasete girme kararına varmış ve asıl memleketi olan (herkes Kırıkkaleli bilir) Kırşehir’den milletvekili seçilmiştir. 1991’de ise Ankara Keçiören bölgesinden milletvekili seçilmiş ve 2 dönem milletvekilliği yapmıştır.

 

Bundan 6-7 ay kadar önce Mahir’le beraber Büklüm Sokakta bulunan bürosuna ziyarete gitmiştik. Yıllar Budak Amcayı görüntüsüyle eş durumda tutmuş, üstelik başarısız bir ameliyat sonrası koltuk değneğine mahkûm, çeşitli rahatsızlıkları bulunan bir ihtiyar hâline getirmişti. Fakat neşesinden ve üslûbundan hiçbir şey kaybetmemişti. çoluktan-çocuktan, geçmişten gelecekten konuştukça hatıralarını yazması gündeme geldi. Yazmaya başlayacağım dedi ama ömrü vefa etmedi.

 

Beklenmedik yaşta vefat eden Budak Amcaya Allah’tan rahmet niyaz eder, Devlet gazetesi mensuplarına, başta oğlu Devlet olmak üzere ailesine ve Türk Milletine başsağlığı dilerim.

 

Türk Yurdu Dergisi Haziran 2002 Cilt 22 Sayı 178


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net