Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1295 'kez okundu.
2011-11-24
Öğretmenler günü kutlu olsun - Gönderen: İbrahim BİRBEN

M.K.ATATÜRK'ün 24 Mart 1923 yılında Kütahya lisesinde yaptığı konuşmadır:

Muallime hanımlar ve muallim  efendiler. Bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır.birincisi vatanın hayatını kurtaran asker ordusu,diğer memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur.bu ordunun her ikiside kıymetlidir,yücedir.

Fakat bu ordudan hangisi daha değerlidir,hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz.bu iki ordunun ikiside hayatidir. Yalnız siz irfan ordusunun  mensupları,sizlere mensup olduğunuz  ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu nsöyliyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

Biz iki ordudan birincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında birinci orduya bütün dünya bilir,bütün dünya şahit olduki pek mükemmel sahibiz.Yalnız bu orduya sahip olmakla,işimz bitmiş,gayemiz  bu ordunun zaferi ile son bulmuş değildir.

Bir millet,irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse  etsin,o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusu ile mümkündür.Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalr.Milletimizi gerçek mutluluğa,kurtuluşa ulaştırmak istiyor isek,bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyor  isek,bir an önce büyük,kusursuz,nurlu bir irfan ordusuna sahip olma zorunluluğunda  bulunduğumuzu inkar edemeyiz.

Eski idarelerin en  büyük kötülüklerinden biride irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilse idi,geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar  güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi.Henüz  üç dört senelik hayata  sahip olan milli irademizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti  milletin münevverleri  olan sizler elbetteki  daha iyi takdir edersiniz.Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya  mecbur olduğumuz  bu kısa süre içinde tabiatı ile irfan ordusu  ile gereğince  meşgul olamadık. Lakin  Cenab-ı hakk’a şükürler olsunki düşman karşısında ki aziz ordumuz için harcadığımız  bütün emekler mutlu sonucunu verdi . Artık bundan sonra aynı kuvvet ,aynı faaliyet,aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu  gibi bu ikinci ordudan da  emeklerimizin,faaliyetlerimizin mutlu ve başarılıu sonuçlarını aynı parlaklıkla elde edeceğiz.

Arkadaşlar;

Asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunuda ifade  edeyim. Ordunun ruhu  kumanda heyetidir. Hakikaten öyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin  kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler,sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymetide  sizlerin kıymeti  ile ölçülecektir. Bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize  bir  karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek  savaşındada irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin  aynı  yeteneği  ortaya koyacağınıza eminim.

Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum.


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net