Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1525 'kez okundu.
2011-04-01
REFET KÖRÜKLÜ AĞABEY UÇMAĞA VARDI

"1944 Nesli"nin son temsilcilerinden birisi olan, çileli insan ağabeyimiz Refet Körüklü'yü de bugün 1 Nisan 2011'de kaybettik.
Körüklü bir süre önce “Kalp Yetmezliği” teşhisi ile Dr. Siyami Ersek Hastanesinde Koroner Yoğun Bakım’a yatırılmış ve cihaza bağlanmıştı.
Refet Körüklü, 89 yaşında hayat mücadelesini bitirdi ve hayata veda etti. 3 Nisan Pazar günü Heybeliada camiinden İKİNDİ NAMAZINI müteakiben ebediyete uğurlayacağız. Başımız sağ, makamı Cennet olsun.
 
 
 
Resimdekiler:Soldaki arkadaşı tanımıyorum.Ortada Refet KÖRÜKLÜ. Sağında Sami YAVRUCAK
 
ŞAİR-YAZAR REFET KÖRÜKLÜ

1922 yılında Tarsus’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tarsus’ta tamamladı. 1947 yılında Ankara Maliye Mektebi’ni bitirdi. Aynı yıl, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Umum Müdürlüğünde stajyer memur olarak memuriyete başladı. 1947 yılında Münevver hanımefendi ile evlendi.1948 de askerliğini yedek subay olarak yaptı. Askerlikten sonra Bursa ve İstanbul defterdarlıkları emrinde vazife gördü. 1949 yılında Neslihan Hatice, 1952 yılında oğlu Ertuğrul Osman adında çoçukları oldu.  1955 yılında Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü emrine tayin edildi. 1973 yılında şube müdürü olarak buradan emekli oldu.Yüksek Ziraat Mühendisi, peyzaj mimarı, aynı zamanda bayanlar arası okçuluk şampiyonu olan kızını 1988 yılında, Sivas Tıp Fakültesinde Doç.Dr olarak öğretim üyesi olan oğlunu eşiyle birlikte 1991 yılında trafik kazasında kaybetti.

1946 yılından bu yana şiir ve yazıları   Bucak, Toprak, Orkun,Filiz, Emel, Milli Yol, Ötüken,Türk Yurdu, Türk Edebiyatı, Defne ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Tarih Dergilerinde yayınlanmıştır.

İlk şiir kitabı “Hani”1965 te çıktı. Türkiye Hoyratları ve Türkçülerin Kaleminden Atsız adlı eserleri Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından yayımlanmıştır.

Gönüller Üstü ve Özlenen Koşu adlı şiir kitapları 2001 yılında yayımlanmıştır. Basıma hazır daktilo halinde de bir çok eseri mevcuttur.

1943 yılından bu yana milliyetçi faaliyetler içinde bulundu. Milliyetçiler Derneği, Türk Ocakları Ankara Merkez Şubesi Başkanlığı, Türk Kültür Derneği kurucusu ve genel kurul üyeliği, Türkçüler Derneği ve Türk Ocakları Umumi Heyet Azalığı görevlerinde bulunmuştur.Uzun yıllar Türk Ocağındaki hasbi çalışmaları dolayısıyla   23 Mart 2002 tarihinde, Türk Ocağı Tarihî Binasında yapılan Kurultuy'da  "Türk Ocaklarına Hizmet" armağanı  verilmiştir.

Refet Körüklü H.Nihal ATSIZ’ın samimi arkadaşı ve kendi tabirleriyle 'ülküdaşları'ndandır. Yaklaşık 30 yılını H.Nihal Atsız ile geçirmiştir. Atsız’ın vefatı esnasında 11 Aralık 1975 günü fenalaştığı an hatta son nefesini verirken, Türkçülüğünün yanısıra mütedeyyin bir zat da olan Refet Körüklü, ilk dini vecibeleri yerine getiren şahıs olmuştur. Genel de H.Nihal ATSIZ’ la anılan Refet Körüklü Bey, onun Türkçülük anlayışını şu cümlelerle dile getirir:” Atsız, Türk’ün Türk olarak sahneye çıktığı günden bugüne kadar geçen dört bin yıllık tarihini bir ömürle temsil edebilen, bu temsil görevini yaparken şahsi hiçbir çıkar düşünmeksizin bu uğurda her türlü cefayı çeken ve inandığı davasına en ufak bir leke düşürmeyen,ırkımızın imbikten çekilmiş öz cevheri ve muhteşem abidesi idi. Bu eşsiz insanın büyüklüğü de buradan gelir. Kendisi:”TÜRK BİR VAZİFE İÇİN YARATILMIŞ, O VAZİFE KAİNAT TÜRKLEŞTİĞİ ZAMAN BİTER. VE YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN CİHAN SENİNDİR”dediği gibi, Türk’ün vazife için yaratıldığını ve yüzde yüz Türk olduğu gün cihanın bizim olacağını bütün kalbiyle iman etmiş ve bu inançla yaşamış, bu uğurda nadir insanın tahammül edebileceği çileyi çekmiş, her musibeti ırkına has bir metanetle karşılamış, çektiği çilelerden hiçbir zaman şikayette bulunmadığı gibi hiçbir kimseden de merhamet beklememiştir. Ağabeyimizin ruhu şad olsun.

 Rahmetlinin kaleme aldığı şiirlerinden birini arz ediyoruz.

NE YAPTIN GÜZELİM

İnsanı ürperten tebessümünü

Kim sildi güzelim dudaklarından?

Yüzünde açılan pembe gülünü

Hangi hoyrat çaldı yanaklarından?

 

Kahrın mı getirdi seni bu hale

Boşuna çektiğin ızdırap neden?

Saki çekip gitmiş yerde piyale

Zaman neler almış güzelliğinden?

 

Saçların dağınık omuzlar çökük

Ümit kuşun uçmuş avuçlarından

Titrersin korkuyla belin bükük

Ak saçlar görünür şakaklarından...

 

Ne yaptın güzelim o gençliğini?

Ömür gergefinden çek şu tığını

Bir hüzün kaplamış gün ışığını,

Atıver kederi yanaklarından...

Refet KÖRÜKLÜ

 

ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net