Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1374 'kez okundu.
2008-01-17
ŞEHİT NECDET KOÇAK VE ARKADAŞLARINI RAHMETLE ANIYORUZ16 Ocak 1980 günü Irak Türkmenlerinin acısını ebediyete kadar unutamayacakları Kerkük'ün aziz evlâdı Necdet Koçak, Abdullah Abdurrahman, Rıza Demirci ve Âdil Şerif bizzat Saddam'ın emirleriyle idam edildikleri gündür. Aziz hatıraları önünda saygıyla eğilir ve Cenab-ı Hakk'ın huzurunda dualarımızın kabülünü dileriz.

NECDET KOÇAK

TÜRK DÜNYASININ EN BAHTSIZ TOPRAKLARINDA DOĞMUŞTU. YILLARCA ZULÜM VE BASKI ALTINDA İNLEYEN KERKÜK'ÜN ÇALKANTILI GÜNLERİNDE DÜNYAYA GÖZ AÇMIŞTI ONA MİLLÎ ŞUURU IRAK TÜRKMEN LİDERİ ATA HAYRULLAH AŞILAMIŞTI. İLK GENÇLİK YILLARI KERKÜK'ÜN FIRTINALI GÜNLERİNDE GEÇTİ.
Tarihe Kerkük Katliamı olarak geçen tüyler ürpertici vahşet sahnelerini bütün acılığı ile yaşamıştı. Bu yüzden 14-16 Temmuz 1959 günlerini unutamıyordu. Üç gün üç gece süren bu soykırımında birçok Türkmen ileri geleni gibi Ata Hayrullah da şehit düşmüştü. Bu olay onda derin etkiler bıraktı Yer ile gök arasında yalnız kalan Türkmen toplumunun Allah'tan başka kimsesinin olmadığını bir kenara yazmıştı.

Mücadele ruhu daha fazla kamçılandı ve liseden sonra Türkiye'ye geldi. Hem Yüksek öğrenimini tamamlayacak, hem de Türkmenlerin yaşadıkları dramı her mahfilde anlatacaktı. Yüklendiği misyon belli olmuştu. Artık onun hayatı ve bütün varlığı Kerkük dâvâsı idi.

Kerkük dâvâsını yaşama sebebi sayıyordu. Bu uğurda arkadaşlarını örgütlüyor, gece gündüz Kerkük'ü dile getiriyordu. Arkadaşları arasında birlik ve beraberliği güçlendirmeğe çalışması; durup dinlenmeden hemşerileri arasında fikir birliği sağlaması, hep Kerkük içindi. Dâvâ arkadaşlarına birlikte hareket etme va dayanışma ruhunu aşılıyordu. İdealist kişileri kader, gönül ve cep birliğine çağırıyor, bu hususta herkese örnek oluyordu.

Kerkük için sevgi ve fedakârlık istiyor ve herkese karşı engin bir sevgi besliyordu. Kısa sürede herkesten saygı ve sevgi görmesi de bundandı. Samimiyeti, dürüstlüğü, erdemi, nezaket ve candanlığı ile toplumun en sevilen ve en sayılan şahsiyeti olmuştu. Yurduna, baba ocağına,sevdiği topraklarına dönerken bile çizgisini hep korudu.

Türklük gururunu en büyük asalet olarak gördü. İman dolu yüreği, Allah korkusundan başka bir korku tanımadı. Yiğit, korkusuz, kararlı ve haklı olduğu için hiçbir şeyden çekinmedi. Suçsuz olduğu hâlde, kendisini idama mahkûm edenlerin haksız olduğunu biliyordu. Ölüme meydan okuması ve 41 yaşında idam sehpasına giderken arkadaşlarına "yola devam" demesi bundandı.

Zaman onu haklı çıkardı. Ona kıyan eller cehennemi boylarken, onun ismi bir bayrak gibi Kerkük semalarında dalgalandı; sevgisi gönüllere kazındı.
Adı Necdet Koçak'tı...
Başı dik alnı apaktı
ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net