Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1060 'kez okundu.
2008-04-09
TÜRK DÜNYASI PARLAMENTOSU GİRİŞİMLERİ ÇIKMAZDA

TÜRK DÜNYASI PARLAMENTOSU GİRİŞİMLERİ ÇIKMAZA GİRDİ
(4 Nisan 2008, www.efrasyap.com)

Özbekistan ve Türkmenistan yönetimleri Türkçe Konuşan Devletler Arası Ortak Parlamentosuna katılmama kararı aldı. Ülkeler arasındaki bazı fikir ayrılıklarından dolayı başlayan anlaşmazlıklar, Birlik girişimlerini de haliyle çıkmaza soktu.
Birliğin Azerbaycanlı Milli Sekreteri Sayad Aleskerov : 'Türkmenistan, Özbekistan, Türkiye ve Kazakistan arasında bazı konularda fikir ayrılıkları bulunuyor. Bu yüzden Özbekistan ve Türkmenistan Türkçe Konuşan Devletler Arası Ortak Parlamentosu (TürkPA) projesine katılmaktan vazgeçiyorlar.' Dedi.
Özbekistan ve Türkmenistan'ın TürkPA'ya katılmayı reddetmesi üzerine, bu ülke yönetimlerini birliğe katılmaya ikna etmek için, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Yardımcısının Aşkabat ve Taşkent'i ziyaret etmeye hazırlandığı bildirildi.
Bu konu ile ilgili ilk toplantı, 21 ve 22 Şubat 2008 tarihinde Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan temsilcilerinin katılımıyla Antalya'da yapılmış, Türk Dünyası Parlamentoları Birliği (TürkPA) oluşturmak amacıyla, ülkeler arasında bir protokol imzalanmıştı.
İmzalanan protokole göre, TürkPA toplantıları yılda bir kereden az olmamak kaydıyla yapacak. Birliğe Türk dilli ülkelerin temsilcileri alfabe sırasına göre başkanlık edecekler. Birlik toplantıları başkanlık yapmakta olan ülkede yapılacak ve toplantılarda konuşulan Türkçe lehçe, toplantı yapılan ülkenin lehçesi olacak. Birliğe her ülkeden yedi vekil katılacak, kararlar oy birliği temelinde kabul edilecek ve her ülke bir oy hakkına sahip olacak. Eğer ülkelerden birisi aleyhte oy kullanırsa, karar kabul edilmeyecek.
Birliğe Türk dilli olmayan ülkelerden de temsilciler katılabiliyor. Türk halklarının azınlık olarak yaşadığı ülkelerin Türk asıllı milletvekilleri de Birliğe danışman olarak katılabilecek ve oylamalarda 'danışman oyu' hakkı ile ülkesini temsil edebilecek.
Birliğin kurulması ile ilgili son karar, önümüzdeki günlerde Türkçe konuşan ülkelerin Meclis başkanlarının katılacağı toplantıda verilecekti.

Türk Dünyası Parlamentosu kurma girişiminin amacı, Parlamentolar arasında ortak mekanizmanın kurulması ve politik bakış açılarının uygunlaştırılması olarak ifade ediliyor. Birliğin ayrıca, ülkeler arasında fikir alış-verişi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi konularını da ele alması bekleniyordu.


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net