Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
4609 'kez okundu.
2008-01-17
TÜRK MİLLİYETÇİSİ BİR ZAZA

KAMİL TURAN (KORAN)

 

Siverek'in zaza Aşiretlerinden biri olan Koran'ların eşrafından  Şehmus beyin oğlu olan Kamil Turan, Urfa’nın Siverek, Diyarbakır’ın Çermik ilçeleri arasındaki Haseran bölgesinde bulunan Konterek köyünde 1935 yılında  dünyaya gelmiştir. İlkokulu Siverek Türközü ilkokulunda dördüncü sınıfa kadar, beşinci sınıfı Gazi Paşa İlkokulunda okudu. Ortaokulu Siverek’te ilk açılan Ortaokulda okudu. Liseyi İstanbul’da Saint George Avusturya Koleji’nde okudu. Doha sonra Paris Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tahsilini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Bir müddet Yeni İstanbul Gazetesi’nde makale yazmaya başladı.

 

Rahmetli Alparslan Türkeş ile yakın temas içerisinde olan Kamil Turan, CKMP (MHP)`nin 1967 yılında Gençlik Kollarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü.

 

Benim kendisiyle tanışmama amcamın oğlu rahmetli Kadri Güldoğan vesile oldu. Kadri Güldoğan ile Kamil Turan hem hemşehri hem de kirve idiler ve aynı zamanda aynı partili idiler .1968 yılında Adana’da yapılan, CKMP’nin MHP olduğu o muhteşem kongrede tanıştım. Henüz yirmi yaşındaydım.

 

Siverek’e gitmek için Diyarbakır’a her geldiğinde onu karşılar, bir müddet sohbet ettikten sonra Siverek’e giderdi.

 

1969 yılında Diyarbakır’da Ülkü Ocağı’nı kurduğumda beni ilk tebrik eden kendisi olmuş ve Ankara’dan bizzat bizleri ziyaret etmek için Diyarbakır’a gelmişti. O günkü birkaç arkadaşımızla bizlere anlattığı düşünceleri hala kulaklarımızdadır.

 

1969 yılında MHP Elazığ Milletvekili adayı olduğunda kendisiyle çalışmak için Diyarbakır’dan Elazığ’a gittiğimde beni görünce çok sevinerek “İşte kirvem Vedat Güldoğan, Kendisi Diyarbakır Ülkü Ocağı Başkanıdır. Kirveliğin görevlerini yerine getirmek için buraya çalışmalara katılmak için geldi” diyerek beni onurlandırdığı gibi kendisi de çok duygulanmıştı.

 

Kamil Turan, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde yüksek lisans yaptı. 1974 yılında doçentliğe yükselen Kamil Turan, 1979'da profesörlük unvanını aldı.

 

Prof. Dr. Kamil Turan Hoca, Gazi Üniversitesi'nde Rektör Yardımcılığı ve Hukuk Fakültesi Dekanlığı yaptı. Başta İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere bazı yerel ağızları (Zazaca, Kürtçe) da çok iyi bilen Prof. Dr. Kamil Turan'ın 40 bilimsel yayını ile 17 adet basılmış kitabı vardır.

 

Her Ankara’ya gidişimde muhakkak ziyaret eder, onun fikirlerine başvurur idim. Her ramazan ayında Salih Dilek’in verdiği iftar yemeğine kendiside katılır idi. İftardan sonra Türkiye’nin meseleleri ile ilgili uzun sohbetler yapardık.

 

Vefatından birkaç ay evvel Ankara’da İzmir Siverekliler Derneği Başkanı Koçali Al ile ziyaret ettik. Görüşmemizde kendisini İzmir’de “Urfa-Siverek Aşiretlerinin  Sosyal ve Kültürel yapısı” ile ilgili bir konferans vermesi için davet ettik. Bize “Şubat-Mart ayları içerisinde gelebilirim, ona göre hazırlığınızı yapın ve gününü siz kararlaştırıp bana bildirin” dedi ve teklifimize çok sevindi. Kendisinin bu konuda bir çalışması olduğunu biliyordum. Bundan dört yıl evvel Urfa’ya bu araştırmalarını devam ettirmek için gitmişti. Ben de Diyarbakır’da idim. Beni de çağırdı. Hemen gittim. Urfa’da Amcazadesi Hasan Koran’a ait “Koran” otelinde üç gün beraber kaldık. Birçok insan gelip gitti. Bunlardan hep konu ile ilgili bilgi alıyordu.

 

16 aralık 2007 tarihinde vefat eden hocamızın bu çalışması şimdi ne durumda bilemiyorum. Düşüncelerimizin oluşmasında bizleri eğiten hocamız Kamil Turan’ı rahmetle anıyorum.

 

 

Vedat GÜLDOĞAN

 

                                                                           

  


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net