Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
837 'kez okundu.
2012-10-23
Türk Ocakları Genel Merkezinin Anayasa ile ilgili olarak TBMM ve kamuoyu ile paylaştığı mektup

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yürütülmekte olan yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak aşağıdaki hususları, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Devlet'imizin yöneticilerine, Yüce Meclis'imizin üyelerine ve büyük Türk milletine bir kez daha hatırlatmayı, millî bir görev olarak görüyoruz:

1-Yeni anayasada vatandaşlık tanımı yapılırken "Türk" kelimesinin kullanılmayacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığına inanmak istiyoruz. Şurası unutulmamalıdır ki, "Türk" masa başında icat edilmiş bir kavram değildir. Suni değil,~tabiidir; bölücü değil, birleştiricidir. Bu toprakların adı bin yıldır "Türkiye", yani "Türk Ülkesi"dir. Milletin adını inkâr etmek, "tarihe ve bu gerçeğe sırt dönme" anlamına gelecektir. Türk Ocakları olarak yeni anayasada en temel önceliğimiz, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının millî kimliğinin "Türk milleti" olarak ifade edilmesidir. Kimliksiz anayasa safsatasıyla Türk kimliğinin bu topraklardan silinmesi yolunda atılacak hiçbir adım, kesinlikle kabul edilemez.

2-Aynı derecede önemli diğer vazgeçilmez husus, "Türkçe"nin tek resmî dil ve eğitim dili olmasıdır. Başka dillerin öğrenilmesi ile resmî eğitim dilinin Türkçe olmasının kasten karıştırılmasına asla izin verilemez.

3-Diğer bir kritik nokta ise adem-i merkeziyetçilik görüntüsü altında federalizme ve nihaî olarak bölünmeye gidecek idarî düzenlemelere yer verilmesidir. Belirli bir etnisiteyi özel bir coğrafyayla özdeşleştirerek bölücü hayaller için sınır çizgileri oluşturabilecek adımlar yeni ve daha büyük felaketleri davet edecektir. Ülkemizde hiçbir fayda getirmeyecek, tam tersine etnik bölücülüğü kalıcı hâle getirecek bu tür düzenlemelerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

4-Bu hassasiyetler dikkate alınmak kaydıyla ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinden taviz verilmeksizin birey hak ve özgürlüklerini temel alan demokratik bir anayasanın hazırlanmasını destekliyoruz.

Türk Ocakları olarak milletvekillerimize ve devletimizin en üst düzey yöneticilerine sesleniyor ve şu gerçeği bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bölücüleri tatmin için verilecek tavizler, Türk milletinin birliğini ve Türk vatanının bütünlüğünü bozacaktır. Buna müsaade edenler ise tarihî bir vebalin sorumlusu olacaklardır.

Engin devlet geleneğimizin tecrübe birikimi ve Türk milletinin sağduyusu, ülkemizi telafisi imkânsız yanlışlıkların yol açacağı belalar girdabından koruyacak güçtedir. Bu inançla, siz değerli milletvekillerimizi anayasa değişikliğine dair temel taleplerimiz konusundaki çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz.

Saygılarımla,

Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Genel Başkan


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net