Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1110 'kez okundu.
2010-07-01
Türkiye'de Yaşayan Türkistanlılar Kırgızistan Olayları ile ilgili Ortak Basın Açıklaması Yaptı

BASIN AÇIKLAMASI 

KIRGIZİSTAN KONUSUNDA

“ANKARA” AKTİF SİYASET İZLEMELİDİR...  

Kırgızistan’da devam eden iktidar ve muhalefet çatışmasının, ülkeyi adeta iç savaşın eşiğine getirmiş olması Türkiye’de yaşayan biz Türkistanlıları son derece üzmüştür. 
Bugün Orta Asya olarak adlandırılan Türkistan topraklarının sömürgeci zihniyetler tarafından 70-80 yıl önce işgal edilmesi üzerine, işgal, zulüm ve baskıyı anlatmak üzere Türkiye’ye sığınan bizler, yıllar önce göç ederek terk etmek mecburiyetinde kaldığımız bu kutsal coğrafyada yaşayan, aynı milliyete, aynı inanca mensup kardeş halkların anlamsız ve nedensiz bahanelerle birbirlerine saldırmaları ve bu saldırıların şiddete dönüşerek kardeş kanı dökülecek şekilde sonuçlanması bizleri endişeye sevk etmiştir. 
Türkiye’de yaşayan Özbek, Uygur, Kazak, Kırgız, Türkmen gibi boylara mensup Türkistanlılar olarak bizler Kırgızistan’da yaşanan olayları etnik bir çatışmadan ziyade, küresel güçlerin provakatörlüğünde, iktidar kavgasındaki hükümet gruplarının bölgede kaos yaratmak amacıyla düzenledikleri plansız eylemler olarak değerlendiriyoruz. Bu üzücü olayların, ecdatlarımızdan miras kalan Türkistan topraklarının ortak sahibi olan kardeş halklar arasında onarılması güç derin yaralar açma ihtimalinden derin endişe duyuyoruz. 
Fergana vadisinde bir millet - iki devlet halkları şeklinde iç içe yaşanan bu eyaletlerdeki ağır demografik ve sosyo-ekonomik durum; su ve toprak yetersizliği, giderek artan işsizlik, yerel sorunların hükümetlerce zamanında ve uygun şekilde çözülememesi, yanlış tarım politikaları sonucu tarıma dayalı bölgelerde oluşan büyük ekonomik ve sosyal dengesizlikler sebebiyle bugünkü istikrarsız görünümüne bürünmüştür.  
Bu istikrarsız durumun körükleyicisi de, Sovyetler Birliği döneminde bölgenin daha kolay kontrolünü amaçlayan ve siyasi ve kültürel faktörler göz önünde bulundurulmadan çizilen sınırlar ve bu sınırların sebep olduğu sınır anlaşmazlıkları, su sorunları ve terörizm gibi uzun yıllar boyunca halledilemeyen problemlerdir. Bu problemler ülkenin iç istikrarını olumsuz etkilerken, aynı milletten olan kardeş ülkelerle olan ilişkilerinin gerginleşmesine yol açmaktadır. 
Stratejistlerin de ifadesiyle; Orta Asya, Asya’nın kalbidir, bir çok Asya ülkesinin jeopolitik çıkarı ile bağlantılıdır. Bölgenin jeo-stratejik ve enerji zenginlikleri bir çok güçlerin çıkar mücadelesine sahne olmaktadır.  
Dış güçlerin; akılcı yönetim ve kararlı çözüm politikalarıyla rahatlıkla ortadan kaldırılabilecek sorunların gölgesindeki istikrarsız ortamı ve son dönemde artış gösteren Kırgız milliyetçiliğini provokatif amaçlı kullanarak, Özbek ve Kırgız halklarının, Kırgızistan’daki mevcut iktidar-muhalefet çekişmesi ortasında kalarak, karşı karşıya getirilmesine çalıştıklarını düşünüyoruz. 
Bu yüzden asıl sorun; bizce etnik sorunlar değil, ülkede gereken adımların atılmayarak sosyo-ekonomik dengesizliklerin giderek çoğalması ve ülkedeki istikrarın bir türlü sağlanamayarak herhangi bir provakasyona karşı savunmasız bırakılmasıdır.
Kırgızistan ve Özbekistan’ın, ülkelerinin içinde de benzer sorunlar yaşamaları not edilmelidir. Sorunların ortak olması, sorunların çözümünde işbirliğini gerektirir. İki ülkenin ilişkilerinin iyi yönde gelişmesi ve yönetimlerin patlak veren sorunlar karşısında devamlı misillemeler yerine sakin, yapıcı çözümler üretmeleri durumunda, bölgede var olan bir çok sorunun da teker teker halledilebileceğini öngörüyoruz.
Son 20 yılın en şiddetli halk olayları  arasında nitelenen olaylar yoğunluğu azalmasına rağmen halen devam etmektedir. Bölgede patlak veren kaosun sebebi tüm yönleriyle tam olarak bilinmemesine rağmen, aynı millete mensup Kırgız-Özbek halkları arasında bir etnik çatışma olmadığı ancak, ciddi boyutlardaki sosyo-ekonomik dengesizliklerin yol açtığı siyasal istikrarsızlık durumunun belli güçler tarafından provake edilmesi olduğuna Türkiye’de yaşayan Türkistanlılar olarak hemfikiriz.
Bu sorunlara köklü çözümler sağlamak ve paslanan tarihsel ve kültürel bağları yeniden canlandırmak adına Türkiye, bölgedeki siyasal ve ekonomik istikrarsızlığın çözümüne fiilen iştirak etmelidir.
Türkiye;  Kısa vadede bölgedeki çatışmaların şiddetinden doğan insani yardım ihtiyacını karşılayarak, Özbekistan ve Kırgızistan ile olan ilişkilerini canlandırmak için kaçırılmaması gereken bir fırsat yakalayabilir.
Uzun vadede ise, Türkiye’nin son yıllarda giderek artan diplomasi gücünü ve arabulucu özelliği kullanılarak, iki ülke arasındaki su sorunları ve sınır anlaşmazlıklarına çözüm bulunabilir, iki ülke aynı masaya oturabilir. Böylece bölgede siyasal istikrar sağlanabilir ve ekonomik işbirlikleri ile kardeş ülkelerin kalkınmaları hızlanabilir.
Biz, Türkiye’de yan yana, kardeşçe yaşayan Türkistanlılar; Özbek, Kazak, Kırgız, Türkmen, Uygur Türkleri olarak, Oş ve Celalabad vilayetlerinde yaşanan olaylardan dolayı üzüntülerimizi bildirir, olayların yatışmasını  ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin bölgedeki sorunların çözümüne bir an önce fiilen iştirakını talep ederiz.

Fethi Ahmet YÜKSEL
Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkan  Yardımcısı

 

Ekber ASSA
Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Derneği Başkanı

Abdurrahim Çağlayan 
Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı

 

İsmail CENGİZ 
Doğu Türkistan Milli Merkezi


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net