Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1238 'kez okundu.
2008-03-06
TÜRKMENİSTAN ORDUSUNU YENİDEN YAPILANDIRIYOR

 Mart 2008, Türk Gündem)

Türkmenistan olası bir tehlikeye karşı askeri alanda yeni bir yapılanmaya gidiyor. Askeri alanda yapılacak yenilikler arasında sınır bölgelerine yeterli miktarda karakol inşa edilmesi, stratejik noktalara yeni ordugahların kurulması, ordunun savunma yeteneğini güçlendirmek için son model teçhizatla donatılması ve herhangi bir savaş haline en yüksek standartlarda hazırlığı içeren eğitimler yer alıyor.

Milli Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada askeri alanda yapılacak değişimlerle ilgili açıklamalarda bulunan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov: "Şu anda ekonomi alanında ve toplumda demokratik dönüşümler alanında temel reformları gerçekleştiriyoruz. Türkmenistan'ın ülke güvenliğine ve devletin hayati çıkarlarına karşı olabilecek muhtemel tehditleri önlemek için askeri alanda da yeni bir yapılanmaya gidiyoruz." dedi.

 Uyuşmazlığın en iyi orduya bile yenilgi tattırabileceğini belirten Berdimuhammedov, kopukluk yüzünden sadece bir saatte bir devletin nasıl kaybedilebileceğini en iyi kendi tarihlerinden öğrenebileceklerinin de altını çizdi. Önceliğin her zaman siyasi ve diplomatik çözümlere verileceğini ama Türkmenistan'ın askeri güvenliği için tüm potansiyelini kullanması gerektiğini söyleyen Berdimuhammedov, devletin askeri personele ve ailelerine geniş imkanlar sunacağını ve sosyal korunma sağlayacağını da sözlerine ekledi.

ORDUGAHLAR VE SINIR KARAKOLLARI

Sınır karakollarının inşası ve ordugahlar 2008-2011 yılları arasında yapılacak. İnşaatların hızlandırılması için özel taburlar çalışacak ve inşaatlar için yabancı girişimciler davet edilecek.

Ordugahların inşası ile ilgili bilgi veren İçişleri Bakanı Ağageldi Memmetgeldiyev, yeni yapılacak ordugahların hem evli ve hem de bakar askeri personele uygun olacağını, tesislerin içerisinde her tür ekipmanın, özel eğitim, sağlık merkezi ve spor alanlarının da bulunacağını söyledi.

Tarih: 2008-03-05 11:39:21


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net