Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
5050 'kez okundu.
2007-07-09
ÜLKÜCÜ GENÇLİK

ÜLKÜCÜ GENÇLİK

Galip ERDEM


Hizmetinde bulundukları milleti dünya durdukça yaşatmak davasının şuuruna ermiş insanlar tarafından yönetilen her ülkede eğitim siyasetinin baş hedefi, ülkücü bir gençlik yetiştirmektir. Hazırlanacak proğramlar hiç hata yapılmadan yapılsa bile tam bir sonuç alınması ve bütün bir neslin ülkücü olması mümkün değildir. Çünkü , ülkücülük çetin bir yoldur. Yürümek için, bacakların kuvvetinden önce, sevdiğine sonsuz bir inançla bağlanacak zengin ruhlara, çekilen her cefayı sefa gibi karşılayacak yüreklere ihtiyaç vardır. Ancak,önemli olan, Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitim vasıtalarına sahip diğer kurumlarda böyle bir hedefe ulaşılmasını kolaylaştıracak bir anlayışın yerleşmesidir.

Açıkca belirtmek zorundayız: Millî Eğitim Bakanlığımızın, “Ülkücü Gençlik yetiştirmek” gibi bir davası yoktur. İstenen “Çalışkan ve Bilgili” gençlerdir. Çalışkanlık ve bilgililik hiç şüphesiz gereklidir. Ama asla yeterli değildir. Bilgiyi hayatın her döneminde kazanmak mümkündür. Oysa ülkü,. Yalnız gençlik çağında kazanılan bir hazine, yaşama kavgasının henüz kirletemediği gönüllere akan yüce bir ışıktır. Ülkücü gençlik, milletinin kıyamete kadar varolma iradesini temsil eder. Yükselme umudunun müjdecisi, vatanına yönelecek her çeşit tehlikenin bekçisidir.

Memleketimizde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgisizliğine, maddi değerlere şartlanmış zavallıların “Enayilik” saymasına rağmen, hızla çoğalan ve hızla güçlenen ülkücü bir gençlik zümresi vardır. Nasıl meydana geldikleri sorusunu cevaplandırmak çok uzun sürer. Ancak büyük bir millete mensup bulunmanın verdiği sezgi gücünün dışında , bir kısmı Tanrı’nın rahmetine kavuşmuş ve bir kısmı yaşayan ülkücü Türk Milliyetçilerinin yetişmelerindeki emekleri inkâr edilemez.

Bir ülkeyi yönetenler, ülkücü gençlerin varlığından tedirginlik duyuyorsa, yanılma ihtimâlini hiç hesaba katmadan, iktisadi ve içtimai seviyesini incelemek zahmetine katlanmadan, kesinlikle hüküm verebilirsiniz: O ülke her sahada geri kalmıştır. Yöneticileri değişmedikçe ilerlemesi de imkânsızdır.

İşte Türkiye’miz, ne yazık ki; böyle bir ülkedir. Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın sayın yetkilileri “Ülkücü gençlik yetiştirmek mecburiyeti”ni yerine getirmeme ayıbının ötesinde, ülkücü gençlerin varlığından rahatsız olmaktadırlar.

Çok söze ne hacet: Ülkücü öğretmenlerin bitmeyen çilesi, yöneticilerimizin tutumundaki yanlışlığı bir kitaplık laftan daha özlü olarak anlatılır. Ülkücülerin suçlandığı bir ülke eğer sömürge değilse, acele akıllanmağa mecburdur.(Bu yazı BOZKURT Dergisinin Ocak/1974 tarihli 16.sayısında yayınlanmıştır.)


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net