Eskimeyen Dostlar
MAKALELER
BÖLÜMLER
ETKİNLİKLER
DUYURULAR
1469 'kez okundu.
2013-01-04
VİTAMİNLERİ BESİNLERDEN ALMAK DAHA SAĞLIKLI

       Termometrelerin eksileri gösterdiği bugünlerde, soğuk havanın etkilerinden korunmak için kat kat giysiler giyiyor, kapalı ve toplu alanlarda daha çok zaman geçiriyoruz. Böyle yaparak soğuk hava ve hastalıklara karşı daha korunaklı olacağımızı düşünüyoruz. Oysa havasız ve kapalı ortamlar mikropları kolayca size bulaşmasına, gereğinden fazla giysi ise terleyip daha sonra üzerinde kurumasından kaynaklı olarak daha sık hasta olunmasına neden olabilir. Bu mevsimi sağlıklı olarak geçirmenin en önemli yollarından biri ise bol miktarda vitamin ağırlıklı beslenmek ve bu vitaminleri sebze ve meyvelerden almak. Vitaminler hangi sebze ve meyvede bulunur? İçerdiği faydalar nelerdir?

 

A VİTAMİNİ

 

     Süt ve yumurta en iyi kaynaktır. 50 bin ünitenin üstünde alındığında bulantı, kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, görme bozukluğu gibi şikayetlere neden olur. Gebelik sırasında, bir kez 20 bin ünite A vitamini bebekte sakatlıklara neden olabilir. Normalde günde 10 bin üniteye kadar güvenli kabul edilmektedir.

 

B-2 VİTAMİNİ

 

      Et, tavuk eti, balık, süt ve süt ürünleri, turp, ıspanak, yumurta, mısır ve beyaz undan yapılmış ekmek bol miktarda B 2 vitamini içerir. Bu vitamin kan yapımında, deri, göz ve beyin dokusunda gereklidir. Antibiyotikler, yatıştırıcılar, alkol tüketimi vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

 

VİTAMİN B6

 

     Tavuk eti, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemişler, böbrek, karaciğer, yumurta, pirinç, soya fasulyesi, yulaf, fındık, fıstık, somon balığı en fazla B-6 vitamini içeren besinlerdir. Bunların dışında, birçok gıdada B6 vitamini bulunduğu için, eksikliği konusunda endişeye düşmeye gerek yoktur. Günlük ihtiyaç, kadınlarda 1.6 mg, erkeklerde ise 2 mg.dır. 6 ay süreyle günde 100 mg.dan fazla kullanmak zarar verebilir.

      Vücudun protein ve yağı kullanmasında, bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına, kanda yapımına yardım eder. Beyinde depresyonla savaşan kimyasal madde olarak bilinen serotoninin oluşmasına yardım eder. Alkol kullanmak, sigara alışkanlığı ve bazı ilaçlar bu vitaminin kaybına yol açar.

 

VİTAMİN B12

 

     En önemli kaynakları et, tavuk, balık ve süt gibi hayvansal ürünlerdir. Kadınlarda ve erkeklerde günlük ihtiyaç 2 mikrogramdır. B12 vitamini eksikliğinin, iyileşmesi mümkün olmayan sinir tahribatlarına neden olması dolayısıyla, hayvansal ürünleri yemeyenlerin, mutlaka ayrıca B12 vitamini alması gerekir. Günlük 100 mikrograma kadar alınması güvenlidir. Fazla alınması vücutta birikime yol açar.

 

VİTAMİN C

 

     Taze sebze ve meyve, özellikle narenciye, lahana, ıspanak, kıvırcık salata gibi yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber de ihtiyaç olan en düşük günlük dozun üzerinde C vitamini bulunmaktadır. Kadınlarda ve  erkeklerde her gün alınması gereken en az miktar 60 miligramdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. C vitamini almaları gerekir. Beta karoten gibi antioksidan etki nedeniyle, kanser, kap-demer hastalıkları ve katarakta yakalanma ihtimalini azatlığı belirlenmiştir. Ayrıca, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı da vücudun direncini arttırmaktadır. Günde 1 grama kadar güvenle alınabileceği belirlenmiştir. Daha yüksek dozları sindirim sisteminde tahrişlere neden olabilir. Uzun süre yüksek dozda kullanılmasının, böbrek taşı ihtimalini arttırdığı da bilinmektedir.

 

VİTAMİN D

 

   Süt ve süt ürünleri en iyi kaynaktır. Ayrıca cilt, vücut güneş ışınlarına maruz kalındığında D vitamini üretir. Yaşlılıkta kemiklerin zayıflamasına (osteoporoz) karşı, günde 400-800 ünite kadar D vitamini takviyesi yararlı olmaktadır. Özellikle kadınlarda, menopozdan sonra bu risk çok arttığından, erken yaşlarda düzenli önerilir. Kadın ve erkeklerde her gün alınması gereken en az doz 200 ünitedir. Günde 1000 üniteye kadar D vitamini alınabilir, fazla alınınca böbrekler ve kalpte zararlı etkiler doğabilir.

 

VİTAMİN E

 

     Bitkisel yağlar, kuruyemiş, etler ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Özelikle antioksidan etkisi belirgindir. Kadınların ihtiyacı günde 12 ünite, erkeklerin de 15 ünitedir. Kalpdamar hastalıkları, kanser, cilt hastalıkları, demans, Parkinson ve katarakta karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

 

FOLİK ASİT

 

     Karaciğer, yumurta sarısı, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, brokkoli, portakal bol miktarda folik asit içerir. Vücutta hücrelerin gelişmelerini folik asit sağlar. Yaşlılık, alkollü içki kullanmak, doğum kontrol hapları vücudun folik asit rezervlerini azaltır. Hamile kadınlarda yeterli miktarda folik asidin bulunmaması, doğacak bebeklerin özürlü olmalarına yol açabilir. 


ÜYE GİRİŞİ
 Beni Hatırla
twitter facebook
E-Bülten
Arama Yap
İLK YAZI (Meriç COŞKUN)
Bizler çok eski dostlarız. Bizleri bir araya getiren fikrî beraberlik yani Türkçülük mefkûresi, dünya var oldukça, Bilge Kağan’ın deyişiyle “Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe” ilânihaye devam edecek bir ülkü beraberliğidir. Bizlerin bir özelliği daha var. Bu ülkü beraberliği “pazara kadar değil, mezara kadar” ifadesi ile ilk nazarda kararlı bir deyiş gibi görünse bile, bizlerin beraber...
AMAÇ (Salih DİLEK)
Biz 12 Eylül’den evvel Ülkücü mücadelede fiilen bulunmuş, vatanımız ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda hiç bir fedakârlıktan kaçmamış bir dönemin mensublarıyız. Yaşlarımız 50'nin üzerinde. 80 yılına kadar mücadele ortamı içerisinde bir hayli müşterek hâtıralarımız olmasına rağmen hayat telâşı içerisinde birbirimizi ihmâl ettiğimizin farkında...
STRATEJİK VİZYON (Aksakallılar)
Dünya’nın en gözde, fakat belâlı bir coğrafyasında yaşamaktayız. Bu coğrafyada bizden evvel yaşayan milletlerin, ne kendilerinden, ne de kültürlerinden bir eser kalmamıştır. Bu coğrafyada yaşayabilmek için çetin ceviz olmak lazımdır. Dedelerimiz bu noktaya çok dikkat etmiş ve binlerce yıl evvel, Bilge Kaan Başbuğumuz ”Ey Türk, üstte gök çökmedikçe,...
NAMAZ VAKİTLERİ
Son Eklenen Videolar
KURTBOĞAZI ERKENEKONDAN ÇIKIŞ ŞÖLENİMİZ
"Bir Ülkücülük Hikayesi" - Salih DİLEK - 1.2.2014 - Ocakbaşı Sohbeti
FETHİYESPORLU VE KARŞIYAKALI TARAFTARLAR KARŞILIKLI OLARAK ANDIMIZI OKUDU
NEVZAT KÖSOĞLU CENAZE TÖRENİ
ANDIMIZ
Hakkımızda | Üyelik Koşulları | İlk Yazı | Amaç | **STRATEJİK VİZYON BELGESİ** - **AKSAKALLILAR**
Her Hakkı Saklıdır © 2013 eskimeyendostlar.net